Cunoscut (fost) secretar de stat PSD sare în apărarea unui personaj reţinut în dosarul şefului Vămilor: "Să ne aresteze pe toţi"

Cristian Vasilcoiu şi Cătălin Alistari (Facebook)
Ana Ion
17.05.2026
Cristian Vasilcoiu şi Cătălin Alistari (Facebook)
Ana Ion
17.05.2026

Cristian Vasilcoiu (PSD), fost secretar general la Ministerul Muncii până când PSD a decis să-l dea jos pe Ilie Bolojan, a ţinut să-şi manifeste, pe Facebook, solidaritatea cu Cătălin Alostari, fost redactor-şef al ziarului Libertatea, reţinut şi apoi plasat sub control judiciar, în acelaşi dosar cu preşedintele Autorităţii Vamale Române (AVR), Mihai Savin.

"Să ne aresteze pe toţi", transmite, indignat, Vasilcoiu.

Redăm postarea acestuia:

"Selfie sincer!

Cătălin Alistari mi-a fost coleg acum peste 15 ani, la Evenimentul zilei;

Tot el mi-a fost redactor-şef, acum vreo 10 ani, la Libertatea!

Ca şi mine şi el a ajuns angajat la stat, ca fost ziarist!

M-a consultat permanent, cum să facă să fie totul legal şi bine, să încerce să schimbe chestiuni, evident în bine!

Până mai alaltăieri când s-a trezit în Arestul Central, pe motiv că ar fi folosit un girofar, deşi avea dreptul legal!! Era în misiune, nu plecase să îşi ia ţigări!

În ţara în care ăştia fură miliarde, pe el îl întreabă unii procurori de ce a avut girofarul pornit! Care e paguba? Curentul bateriei maşinii de serviciu!!?

Mai bine rămâneam cu toţii în presă, fără a mai încerca să schimbăm ţara asta! Dar nu am vrut să renunţăm!

Aşa că, nu renunţăm! Să ne aresteze pe toţi! Măcar să ştim o treabă!", transmite Vasilcoiu.

Procurorii au transmis miercuri că, în dosarul de corupţie, au fost reţinuţi Mihai Savin, un consilier din cadrul cabinetului său şi un funcţionar din Galaţi. Potrivit surselor HotNews, consilierul reţinut este Cătălin Alistari.

Potrivit HotNews, în urmă cu o lună, un oficial al Autorităţii Vamale Române, alături de un consilier, a fost oprit de Poliţie în timp ce conducea cu girofarul şi cu viteză, deşi nu avea acest drept.

Consilierul a rămas fără permis, iar pentru recuperarea acestuia ar fi fost emis un ordin de misiune care îi oferea dreptul de a circula cu girofarul, scrie sursa citată.

Cercetările continuă în acest dosar, cu respectarea prezumţiei de nevinovăţie.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos