Clotilde Armand vrea să pună procurorii pe şeful AEP: Plângere penală împotriva lui Toni Greblă
![](https://image.epochtimes-romania.com/2016/10/112335_top.jpg)
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a anunţat, marţi, că depune plângere penală împotriva preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente (AEP), Toni Greblă.
"Voi depune plângere penală împotriva preşedintelui AEP, Toni Greblă pentru modul defectuos de organizare al alegerilor locale şi europarlamentare şi instigare la fals. Se dau indicaţii pe linie politică pentru ca procesele verbale din mai multe secţii cu problemă să fie închise rapid, fără a se mai face renumărarea voturilor", a declarat Clotilde Armand.
Potrivit edilului USR, această comasare produsă de PNL PSD a dus la un volum crescut de muncă în secţiile de votare.
"Pe fondul oboselii, au loc multe nereguli şi falsuri şi au permis fraude electorale. Procesul electoral a fost suspendat în 22 de judeţe din cauza oboselii şi a caniculei, iar sacii cu voturi şi toate materialele electorale au fost predate şi au fost păzite peste noapte de jandarmi. Acest haos generalizat a fost patronat de Toni Greblă. Preşedintele AEP, Toni Greblă, trebuie să-şi asume că nu a fost în stare să organizeze aceste alegeri şi trebuie să-şi depună demisia", a adăugat Clotilde Armand.