Campionatele Europene: Aur şi argint pentru România la canoe

Echipajul masculin de Canoe 2 al României alcătuit din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi a cucerit sâmbătă medalia de aur în finala de 1.000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb. Totodată, echipajul masculin de Canoe 4 al României a cucerit medalia de argint în finala de 1.000 de metri.
Liviu Şerbănescu
23.06.2012

Echipajul nostru, multiplu medaliat european şi mondial, a încheiat cursa de Canoe 2 cu timpul de 3:35.02 minute, trecându-şi în cont cea de a şasea medalie de aur.

Proba de Canoe 2 pe distanţa de 1000 de metri este şi probă olimpică, cei doi sportivi români fiind calificaţi la JO de la Londra.

Sportivii Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici au încheiat finala de Canoe 4 cu timpul de 3:23.54 minute. Proba a fost câştigată de Belarus (3:22.13 minute).