Paracanoe: O medalie de aur şi una de bronz pentru români la Mondialele de la Poznan

Sportivul român Iulian Şerban a cucerit medalia de aur, iar Mihaela Lulea a luat bronzul la Campionatele Mondiale de paracanoe de la Poznan (Polonia).
18.05.2012

Şerban s-a impus la kaiac 1 (LTA) - 200 m cu timpul de 43 sec 259/1000, urmat în clasament de polonezul Mateusz Surwilo, la 1 sec 040/1000, şi de italianul Andrea Testa, la 1 sec 436/1000.

Lulea a sosit a treia la kaiac 1 (LTA) - 200 m, cu timpul de 1 min 03 sec 071/1000. Victoria a revenit sportivei canadiene Christine Gauther, 57 sec 775/1000, iar pe locul secund a sosit Elvira Lopez Silvia (Spania), la 1 min 01 sec 191/1000.