Bolojan, despre incidentul în care un ofiţer de presă al Guvernului a împins jurnalişti: Eram cu spatele. E regretabil

Ilie Bolojan
Andrei Pricopie
28.11.2025
Ilie Bolojan
Andrei Pricopie
28.11.2025

Ilie Bolojan a venit cu o serie de precizări, într-un interviu acordat Digi24, despre incidentul în care un ofiţer de presă al Guvernului a îmbrâncit şi blocat fizic jurnaliştii de la Parlament care încercau să ajungă la premier să îi adreseze întrebări.

"Este un incident regretabil, îmi pare rău dacă cineva s-a simţit într-o formă sau alta agresat de către angajatul Guvernului care era acolo în zona de presă. Dar ce pot să vă spun este că eu nu am încurajat niciodată nici agresivitatea verbală, dar mai ales cea fizică împotriva nimănui, şi nu sunt de acord cu ea şi, bineînţeles, nici împotriva jurnaliştilor. Asta ca lucrurile să fie cât se poate de clar. N-am cerut niciunui angajat al Guvernului să facă altceva decât ceea ce este în fişa postului, nici să mă apere mai mult decât este cazul, pentru că eu n-am de ce să fug de jurnalişti. N-am văzut ce s-a întâmplat în spatele meu, eu am ieşit direct din sală, am plecat înspre lift, deci n-am văzut, că dacă vedeam ce se întâmplă îi puteam atrage atenţia să-i lase pe jurnalişti în pace. Dar aici cred că e nevoie de explicaţie suplimentară în afară de aceste precizări", a declarat Ilie Bolojan.

Premierul a explicat că, deşi nu are o răspundere personală pentru ce s-a întâmplat, dar poate avea o răspundere morală.

"Ceea ce i-am rugat astăzi pe colegi este să discute cât se poate de clar cu toţi angajaţii care sunt în zona de interfaţă, în aşa fel încât să evităm astfel de situaţii şi să ne asigurăm că pe viitor nu se mai întâmplă", a precizat Ilie Bolojan.

De ce nu vrea Bolojan să dea declaraţii pe holurile Parlamentului

"Nu am încurajat niciodată nişte obiceiuri pe care le-am văzut, în special, în clădirea Parlamentului. Era un val de jurnalişti care fugea pe holuri după orice om să facă o declaraţie şi eu am evitat, şi cred că asta este cunoscut, să fac astfel de declaraţii din mers în timp ce se fuge după tine.

Când am fost ales la Senat am organizat o întâlnire informală cu toţi jurnaliştii, i-am rugat, le-am explicat, am făcut conferinţe de presă pe toate funcţiile pe care le-am deţinut, am venit la interviuri, am răspuns la cele mai dificile întrebări, la orice fel de întrebări mi s-au pus, dar dacă unii oameni care au avut funcţii, oameni din politică, premieri sau alte funcţiei au răspuns în modul ăsta, au avut un astfel de comportament de a răspunde pe holuri, de a face tot felul de declaraţii improvizate, eu am considerat că nu este o manieră în regulă.

Ea generează o senzaţie de dezordine totală şi am preferat o discuţie instituţională", a explicat Ilie Bolojan.

Reamintim că un ofiţer de presă al Guvernului a blocat fizic, miercuri, mai mulţi jurnalişti care încercau să adreseze întrebări premierului Ilie Bolojan, care ieşea din plenul Parlamentului.

În imaginile surprinse pe holurile instituţiei se vede cum angajatul se poziţionează în faţa reporterilor, le prinde mâinile atunci când aceştia apropie telefoanele pentru a pune întrebări şi chiar împinge un jurnalist care încearcă să îl ocolească.

Guvernul a anunţat, după incident, că a dispus o anchetă disciplinară în acest caz. Detalii aici.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor