ANAF îl execută silit pe Marian Vanghelie. Îi ia case, maşini, bunuri în valoare de peste 2,5 milioane euro

Marian Vanghelie (Epoch Times Romania)
Loredana Diacu
28.11.2025
Marian Vanghelie (Epoch Times Romania)
Loredana Diacu
28.11.2025

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a anunţat vineri că a declanşat procedurile de executare silită împotriva lui Marian Vanghelie, ca urmare a deciziei definitive pronunţate de instanţă în dosarul în care fostul primar a fost acuzat de luare de mită în valoare de 30 de milioane de euro. ANAF urmăreşte recuperarea sumei de 13.731.050 lei, reprezentând confiscare specială, la care se adaugă 20.000 de lei cheltuieli judiciare.

Potrivit instituţiei, până în prezent au fost dispuse măsuri precum menţinerea sechestrului asupra bunurilor imobile, identificarea de noi active care pot fi executate, blocarea conturilor şi popriri pe acţiunile deţinute de Vanghelie. „Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a demarat punerea în executare a titlului executoriu emis în urma deciziei definitive a instanţei, vizând recuperarea sumei de peste 13,7 milioane de lei. Măsurile includ sechestru, identificare de bunuri, blocări de conturi şi popriri", transmite ANAF, citită de Aktual24.ro.

Sentinţa penală nr. 592/F/13.05.2021, pronunţată de Tribunalul Bucureşti şi rămasă definitivă prin decizia penală nr. 386/A/19.03.2025 a Curţii de Apel Bucureşti, îl obligă pe Marian Vanghelie să achite:

  • 13.731.050 lei – sumă confiscată;

  • 20.000 lei – cheltuieli judiciare;

  • menţinerea sechestrului instituit în 2015 de DNA asupra bunurilor imobile.

Ce bunuri sunt vizate de executare

ANAF a confirmat că două apartamente situate pe Bulevardul Dacia, în Sectorul 2 al Capitalei, fac obiectul executării silite:

  • Apartament nr. 2 – parter – 106,35 mp

  • Apartament nr. 4 – etajul 2 – 106,35 mp

Ambele se află în procedură de evaluare, expertul fiind selectat prin achiziţie publică. După finalizarea rapoartelor de evaluare, imobilele vor fi scoase la licitaţie.

Alte bunuri identificate de ANAF

Pe lângă proprietăţile imobiliare, inspectorii fiscali au descoperit şi alte bunuri ce urmează să fie valorificate:

  • un autoturism Mercedes, asupra căruia a fost instituit sechestru;

  • aproape 1.000 de acţiuni deţinute la mai multe societăţi listate, pentru care a fost aplicat sechestru;

  • popriri pe sumele datorate debitorului de diverse instituţii financiare.

Până în acest moment, ANAF nu a recuperat nicio sumă din datoria stabilită prin hotărâre judecătorească.

Acţiunile ANAF de până acum

Serviciul de Executări Silite Cazuri Speciale a:

  • preluat documentele de la instanţă şi le-a transmis Administraţiei Sector 2 a Finanţelor Publice;

  • solicitat informaţii suplimentare de la DNA, OCPI Sector 2 şi DGITL Sector 2;

  • iniţiat evaluarea imobilelor;

  • cerut clarificări suplimentare pentru finalizarea raportului de evaluare.

Ce urmează

ANAF anunţă că, în perioada următoare:

  • va scoate la vânzare bunurile imobile imediat după finalizarea evaluării;

  • va continua identificarea altor bunuri şi venituri ale fostului primar, pentru recuperarea integrală a prejudiciului;

  • va aplica toate prevederile Codului de Procedură Fiscală pentru finalizarea executării.

Instituţia subliniază că obiectivul principal este recuperarea în totalitate a creanţei bugetare stabilite de instanţă în urma condamnării definitive a lui Marian Vanghelie.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor