Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

AEI: Facturile la gaze vor creşte cu până la 30%, în ianuarie

(europaliberă.org)
Ana Ion
01.02.2026
(europaliberă.org)
Ana Ion
01.02.2026

Facturile la gaze vor fi cu până la 30% mai mari în luna ianuarie 2026, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, în condiţiile în care consumul de gaze al românilor racordaţi la sistemele de distribuţie a crescut cu 18%, arată o analiză publicată duminică de Asociaţia Energia Inteligentă (AEI), citată de Agerpres.

„România a intrat din nou în aceeaşi muncă a iernii în care frigul nu mai este doar o senzaţie, ci devine un cost. Un cost care se vede clar în apartamente, în case şi, mai ales, în facturi. Iar vestea este că, în ianuarie 2026, facturile la gaze vor fi cu până la 30% mai mari decât în ianuarie 2025. Cantităţile de gaze consumate în România, de consumatorii racordaţi în sistemele de distribuţie (numeric cel mai mare fiind consumatorii casnici), au fost cu 18% mai mari în ianuarie 2026 faţă de ianuarie 2025. Chiar dacă cantităţile de gaze din depozitele de înmagazinare au crescut cu 11%, acest consum suplimentar a fost acoperit în special din importuri, import care a venit cu preţuri de până la 40% mai mari. De precizat că în luna ianuarie 2025 eram net exportatori de gaze”, susţine preşedintele AEI, Dumitru Chisăliţă.

Potrivit acestuia, gazele din depozitele interne au fost principala „sursă” pentru acoperirea consumului în ziua cu cel mai mare consum de gaze din 2026, dar, în realitate, situaţia României a fost salvată de gazele din import, care au înregistrat o creştere de aproape 500% faţă de media lunii, comparativ cu 14% flexibilitatea gazelor din depozite şi 0,1% din producţia internă.

„Astfel, creşterea facturii la gaze în ianuarie la clienţii casnici se va datora în proporţie de circa 20% creşterii cantităţii consumate şi circa 5% creşterii de preţ al gazelor, ca urmare a gazelor scumpe achiziţionate din import pentru a salva România în timpul gerului (preţurile gazelor din import în ianuarie 2026 au fost cu până la 83% mai mari decât preţul administrativ al gazelor din producţia internă). Pentru mulţi români, încălzirea nu mai este un confort, ci o alegere între 'să fie cald' şi 'să mai rămână bani'. În teorie, preţul gazului poate fi plafonat sau reglementat. În practică, însă, gerul nu are nevoie de aprobări. Gerul va intra în pereţi, în ferestre, în colţurile reci ale apartamentelor vechi şi obligă centrala să muncească dublu. Şi aici e marea problemă: când frigul devine mai intens, nu se schimbă doar temperatura exterioară – se schimbă şi comportamentul din casă. Ţinem centrala mai mult pornită, ridicăm termostatul 'doar cu un grad', aerisim mai puţin, stăm mai mult înăuntru. Consumul creşte aproape pe nesimţite, dar factura vine perfect conştientă de cât ai ars”, explică specialistul.

Conform analizei AEI, în apartamentele izolate, majorarea facturii de gaze poate fi între 100 şi 200 de lei, în timp ce în locuinţele neizolate sau în case, creşterea ar putea ajunge între 200 şi 400 de lei în ianuarie 2026.

„Dar poate cea mai amară concluzie e alta: România încă funcţionează iarna după o loterie termică. Cine are un apartament izolat şi vecini care încălzesc devine 'norocos'. Cine stă la colţ, la parter sau la ultimul etaj, cine are pereţi umezi şi tâmplărie veche plăteşte nu doar gazul, ci şi toate greşelile vechi de construcţie şi întreţinere. Şi mai e ceva: creşterea facturii iarna nu loveşte doar confortul, ci şi psihicul. Oamenii ajung să urmărească centrala ca pe un contor de stres: 'cât să o mai ţin?', 'ce temperatură să pun?', 'dacă scot un calorifer din funcţiune', 'dacă mă îmbrac mai gros?'. Asta nu e economie – se adaptează la un sistem în care locuinţele eficiente sunt excepţia, nu regula. Problema reală nu e că a fost un ianuarie mai rece. Problema e că, an de an, românii îşi pun întrebarea 'Cum ne încălzim decent fără să nu ne îngropăm financiar?'. Iar răspunsul nu va veni doar din discursuri despre plafonări sau 'piaţă'. Răspunsul va veni din investiţii reale în eficienţă energetică, în reabilitare termică, în centrale mai bune, în reglaje inteligente, în educaţia consumului şi în protejarea celor vulnerabili”, adaugă Chisăliţă.

Concluzia generală a expertului AEI este că, în ianuarie 2026, factura la gaze se va majora cu 30%, „nu doar datorită preţului şi fenomenelor meteo, ci şi faptului că blocurile sunt nereabilitate şi izolaţia făcută prost”.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor