Real Madrid, foarte aproape de câştigarea celui de-al 34-lea titlu de campioană a Spaniei

Gruparea madrilenă şi-a îndeplinit cu brio obiectivul principal din deplasarea făcută pe terenul formaţiei Granada CF, învingând cu scorul de 2-1 (2-0), un nou succes ce le dă mari speranţe în obţinerea unui nou titlu La Liga.
Real Madrid - Granada 2-1 (2-0), în etapa a 36-a al ligii spaniole de fotbal (La Liga). (Getty Images)
Marius Drăgoi
14.07.2020

Echipa de fotbal din Madrid, Real - a fost în formă maximă, luni seara, pe stadionul Nuevo Los Cármenes din Granada, acolo unde în ultimul meci al etapei a 36-a din La Liga, a întâlnit echipa gazdă, cea din urmă cedând la diferenţă de un singur gol, dar nu fără a crea emoţii. Scor final 2-1 (2-0).

Los Blancos a fost pe val încă din primele minute de joc ale partidei, formaţia pregătită de Zinedine Zidane reuşind să-şi facă cărţile încă din primul sfert de oră.

Francezii Ferland Mendy (10) şi Karim Benzema (16) au punctat destul de prematur în poarta andaluzilor, aducând astfel linişte pe banca oaspeţilor până în minutul 50, când gazdele au redus din diferenţă prin Darwin Machis.

Jocul a fost frumos, ocazii de poartă fiind înregistrate la ambele capete ale terenului, victoria revenind în final grupării de pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid are ca obiectiv câştigarea celui de-al 34-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa, iar acest ultim succes îi menţin în continuare în această cursă.

Madrilenii au refăcut diferenţa de patru puncte faţă de rivala FC Barcelona şi pot intra în posesia titlului în cazul în care vor obţine cel puţin două puncte în ultimele două etape ale sezonului, în care va înfrunta formaţiile Villarreal (joi, pe teren propriu) şi Leganes (duminică, în deplasare).