Liga Campionilor. Manchester City şi-a arătat supremaţia în faţa celor de la Schalke 04

Gruparea din Premier League a surclasat la scor uriaş pe Schalke 04, scor 7-0, rezultat ce le-a asigurat astfel prezenţa în sferturile de finală ale celei mai valoroase competiţii fotbalistice europene inter-cluburi din Europa.
Manchester City a dispus de Schalke 04 cu scorul de 7-0 pe teren  propriu, rezultat ce i-a adus calificarea în sferturile de finală ale UCL.
Manchester City a dispus de Schalke 04 cu scorul de 7-0 pe teren propriu, rezultat ce i-a adus calificarea în sferturile de finală ale UCL. (Manchester City/facebook)

Echipa de fotbal Manchester City nu a avut deloc emoţii în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal susţinut în compania grupării germane Schalke 04.

Partida de 'Etihad Stadium' a fost una frumoasă pentru iubitorii sportului cu mingea la picior, gazdele reuşind să marcheze numai puţin de şapte ori în poarta goalkeper-ului Faehrmann, protagoniştii serii fiind Sergiuo Agüero (35 - penalty, 38), Leroy Sane (42), Raheem Sterling (56), Bernardo Silva (71), Phil Foden (78) şi Gabriel Jesus (84).

În meciul tur, elevii pregătiţi de Josep Guardiola câştigase cu 3-2.

Manchester City: Ederson - Walker, Danilo, Laporte (Delph, 72), Zincenko - B. Silva, Gundogan, D. Silva (căpitan; Foden, 64) - Sterling, Agüero (Gabriel Jesus, 65), L. Sane. Antrenor: Josep Guardiola.

Schalke 04: Faehrmann (căpitan) - McKennie (Mendyl, 74), Stambouli, Bruma, S. Sane, Oczipka, Serdar - Bentaleb, Konoplianka, Embolo (Skrzybski, 69) - G. Burgstaller (Teuchert, 79). Antrenor: Domenico Tedesco.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa).
Cartonaşe galbene: Danilo (48), Zincenko (69), Bruma (33).