Irina Begu, la un meci distanţă de careul de aşi al circuitului WTA de la Praga (video)

Tenismana noastră a avut meci extrem de dificil cu elveţianca Leonie Kung - jucătoare mult mai slab cotată în ierarhia WTA, dar extrem de bătăioasă, victoria fiind adjudecată de româncă după trei ore şi 28 de minute de joc efectiv.
Marius Drăgoi
14.08.2020

alte articole

14.08.2020

Irina Begu (29 ani, 82 WTA) a muncit extrem de mult pentru sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, reprezentanta noastră calificându-se dramatic în dauna elveţiencei Leonie Kung (19 ani, 157 WTA) - venită din postura de ''lucky loser'', care s-a ridicat mult peste nivelul aşteptărilor.

Reprezentanta noastră a avut nevoie de trei ore şi 28 de minute de joc efectiv pentru adjudeca victoria, scor final 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7).

După un prim set extrem de echilibrat încheiat cu 6-7 (3) pentru oponenta româncei, Begu a reuşit să câştige actul secund cu 7-5, după ce a reuşit să revină admirabil de la 5-3. Lupta finală s-a dat în decisiv. Aici, Begu a avut 4-1 şi 5-2, dar nu a reuşit să încheie conturile, fiind egalată, 5-5. În tiebreak Begu a condus cu 3-0, pentru ca apoi Kung să întoarcă jocul în favoarea ei. Aceasta a ratat incredibil trei mingi de set la 6-4 şi 7-6, pentru că Begu a fost pe val, ea fiind cea care a ieşit până la urmă cu fruntea sus din acest duel, impunându-se cu 9-7.

În sferturile de finală, Begu o va avea ca oponentă pe spaniola Sara Sorribes Tormo.

Tot vineri, Ana Bogdan (27 ani, 92 WTA) a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor medicale în meciul cu Kristyna Pliskova (28 ani, 69 WTA), după 38 de minute, într-un moment în care o conducea cu 5-2 pe cehoaică. Bogdan se calificase direct în sferturi după retragerea tenismanei Lesia Ţurenko (31 ani, 139 WTA) din Ucraina.

Cele două românce vor fi premiate cu câte 5.000 de dolari, respectiv 60 de puncte WTA.