Ana Bogdan s-a calificat în sferturi de finală la turneul Hua Hin

Ana Bogdan obţine a doua victorie fără probleme la turneul din Tailanda, învingând-o pe rusoaica Kudermetova.
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan.
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan. (Robert Prezioso / Getty Images)
Flori Mladin
09.11.2017

Într-o partidă din optimile turneului WTA Challenger “EA Hua Hin Championships” din Tailanda, Ana Bogdan (112 WTA) a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (257), cu scorul de 6-3, 6-1. Partida a durat o oră şi 18 minute.

Ana a acumulat 29 de puncte WTA şi primeşte un premiu financiar în valoare de 4.000 USD.

În sferturile de finală Ana se va confrunta cu o adversară cu mai multă experienţă: chinezoaica Ying-Ying Duan (95 WTA, 28 de ani), favorită 3.

Ana a învins-o pe Duan în acest an la Wimbledon în turul 1 (R128): 6-4, 6-2.