Mihaela Buzărnescu se califică în sferturi la turneul de la Tokyo

Aşa cum ne-a obişnuit, Mihaela Buzărnescu mai obţine încă o victorie şi se califică printre ultimele 8 jucătoare în turneul din Japonia.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu. (Neal Trousdale/twitter)

În partida din optimile de finală ale turneului ITF “Ando Securities Open Tokyo 2017”, dotat cu premii în valoare de 100.000 USD, Mihaela Buzărnescu (locul 72 WTA), favorită 2, a învins-o pe japoneza Momoko Kobori (378), cu scorul de 6-3, 6-3. Partida a durat o oră şi 16 minute.

În sferturi de finală, românca va avea ca adversară tot o jucătoare din ţara gazdă, respectiv pe Junri Namigata (236, clasament maxim: 101 / februarie 2011, 35 de ani), care a eliminat-o pe compatrioata ei, Eri Hozumi (172), favorită 5, cu scorul de 6-7(4), 6-3, 6-3 în aproape două ore.

Mihaela a acumulat 25 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare 4.433 USD până acum la acest turneu. Ea va înregistra un nou clasament WTA, fiind sigură de locul 71.