Victorie spectaculoasă la dublu a Monicăi Niculescu la Cincinnati. Horia Tecău calificat in sferturi

Perechea Monica Niculescu/Vania King au învins favoritele 1 ale turneului american de la Cincinnati, franţuzoaicele Caroline Garcia şi Kristina Mladenovic cu 3-6, 6-2, 10-4.
Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis  Monica Niculescu şi americanca Vania King.
Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi americanca Vania King. (Neal Trousdale/twitter)

O superbă victorie a revenit sportivei noastre Monica Niculescu şi partenerei ei Vania King în turul 2 al turneului de la Cincinnati, SUA, care au trecut de perechea favorită Caroline Garcia/Kristina Mladenovic în trei seturi cu 3-6, 6-2, 10-4 şi s-au calificat în sferturi de finală.

După ce au pierdut primul set, perechea româno-americană a pus stăpânire pe joc şi a reuşit să-şi adjudece setul al doilea şi tie-breakul. Partida a durat o oră şi 9 minute.

Niculescu, aflată pe cel mai bun loc al carierei la dublu (16), şi King şi-au asigurat un cec de 18.590 dolari şi 190 puncte WTA, iar în sferturi vor înfrunta câştigătoarele din meciul dintre Julia Goerges (Germania)/Karolina Pliskova (Cehia), favoritele numărul cinci, şi Anna-Lena Groenefeld (Germania)/Kveta Peschke (Cehia).

Perechea Niculescu/King au împreună un titlu câştigat la începutul anului la Shenzhen, China. Cele două sportive au un bilanţ de şase victorii din tot atâtea meciuri în actuala formulă în 2016.

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au obţinut deja prima victorie la turneul de la Cincinnati.

Perechea Tecău şi Jean Julien Rojer au învins cu scorul de 6-3, 4-6, 10-8, după o oră şi 25 de minute, cuplul Dominic Inglot/ Marcin Matkowski.

În sferturile de finală, Tecău şi Rojer, care sunt favoriţi 5 ai competiţiei, vor juca împotriva perechii Jamie Murray/Bruno Soares.