Un nou drog se răspândeşte în întreaga lume, mult mai puternic decât heroina şi fentanilul

Un nou tip de drog se răspândeşte în întreaga lume, avertizează situl Meduza.
Este vorba despre opioide sintetice numite nitazene, care au fost create ca analgezice, dar nu au fost niciodată utilizate în medicină, deoarece chiar şi o doză mică poate provoca moartea. Acum, nitazenele sunt distribuite ca droguri – sunt uşor de produs, puternice şi foarte periculoase. Adesea sunt amestecate cu alte substanţe pentru a le spori efectul, iar multe persoane nici măcar nu realizează ce consumă.
Iată ce mai trebuie să ştiţi despre nitazene.
Nitazenele sunt opioide sintetice puternice, sintetizate în anii 1950 de către compania farmaceutică elveţiană Ciba (acum Novartis). Nitazenele erau destinate utilizării ca analgezice. Cu toate acestea, ele nu au fost aprobate pentru uz medical în nicio ţară din lume: nitazenele ameliorează durerea şi provoacă euforie, dar sunt atât de puternice încât chiar şi doze mici pot provoca efecte secundare mortale.
În a doua jumătate a secolului al XX-lea, nitazenele au apărut ocazional în diferite ţări din întreaga lume. În 1966, aceste opioide au fost descoperite în Italia, în 1987 în Germania şi în 1998 în Rusia. Cel puţin 20 de persoane au murit din cauza lor la Moscova. Un traficant de droguri a fost arestat, având asupra sa 200 de pungi cu cristale de etonitazene, un tip de nitazene. Era pentru prima dată când agenţii din Moscova dădeau peste această substanţă; ei credeau că era sintetizată în secret de „chimişti şomeri”, scria Kommersant.
Acum şase ani, nitazenele au început să se răspândească în întreaga lume mult mai activ decât înainte. Acest lucru a fost facilitat de complicarea producţiei de fentanil (din cauza noilor restricţii din China) şi de scăderea aprovizionării cu heroină (din cauza interzicerii macului de opiu în Afganistan). Organizatorii laboratoarelor clandestine de droguri au apelat la vechile studii farmacologice şi şi-au amintit de nitazene. În 2019, aceste substanţe au fost detectate pentru prima dată în loturi de droguri confiscate în SUA şi Europa.
Mulţi dintre cei afectaţi de nitazene nici măcar nu ştiau că le consumau. Din 2019, au apărut peste 10 noi varietăţi de nitazene. În perioada 2019-2024, aceste substanţe au fost găsite în 28 de ţări de pe diferite continente, de la America de Nord la Africa şi Asia, şi au dus la moartea a sute de persoane. În Marea Britanie, cel puţin 485 de persoane au murit din cauza lor, în SUA - 320, în Letonia - 101, în Australia - 17. Majoritatea nitazenelor sunt produse în China şi sunt vândute aproape în mod deschis pe internet. În Europa, aceste droguri sunt livrate prin poştă, de exemplu, în hrana pentru câini.
Nitazenele sunt profitabile şi periculoase. Sunt mai ieftine şi mai uşor de produs decât fentanilul sau heroina. În acelaşi timp, sunt de 50-250 de ori mai puternice decât heroina şi de 10-50 de ori mai puternice decât fentanilul. Acest lucru facilitează contrabanda (cu cât volumul este mai mic, cu atât este mai uşor de traficat) şi permite câştigarea unor sume mai mari (cu cât substanţa este mai puternică, cu atât este nevoie de o cantitate mai mică pentru a obţine efectul dorit). Profitul net obţinut din un gram de nitazene în Europa ajunge la 600 de euro. Poate fi şi mai mare, deoarece acestea sunt adesea vândute nu în formă pură, ci ca amestec cu alte substanţe.
Acesta este motivul pentru care nitazenele sunt atât de periculoase – majoritatea oamenilor pur şi simplu nu ştiu că consumă un drog puternic, chiar şi cantităţi infime putând fi fatale. Pe piaţa neagră, nitazenele sunt amestecate nu numai cu alte droguri ilegale, ci şi cu medicamente eliberate pe baza de reţetă, precum Oxicodona şi Xanax, sau chiar lichide pentru ţigări electronice. În 2023, un britanic de 23 de ani care a cumpărat Xanax online fără reţetă a intrat brusc în stop cardiac; o examinare a relevat că pastilele conţineau nitazene.
Deşi nitazenele ocupă în prezent o mică parte din piaţa drogurilor, experţii consideră că acestea se vor răspândi.
Această ameninţare este deosebit de relevantă pentru Europa: cel mai comun opioid de acolo este heroina, care este inferioară nitazenelor în ceea ce priveşte disponibilitatea şi potenţa. Pentru SUA, unde oamenii mor şi din cauza nitazenelor, principala problemă legată de droguri a fost şi este în continuare fentanilul, care provoacă mult mai multe decese.
Estonia tocmai se confruntă cu epidemia de fentanil când au apărut nitazenele.
Prima ţară europeană care a detectat nitazenele în 2019 a fost Estonia. Aceasta are o lungă istorie în lupta împotriva opioidelor: la începutul anilor 2000, când invazia americană din Afganistan a perturbat aprovizionarea globală cu heroină, Estonia a cunoscut cea mai gravă epidemie de fentanil din Europa. Aceasta a fost ţinută sub control până în 2017, dar odată cu apariţia nitazenelor, numărul deceselor, care era în scădere, a început să crească din nou. În perioada 2022-2023, nitazenele au ucis 130 de persoane. Aceasta reprezintă aproximativ jumătate din totalul deceselor legate de droguri din Estonia.
Potrivit experţilor, majoritatea consumatorilor de nitazene din Tallinn sunt locuitori ai districtelor vorbitoare de limbă rusă Kopli şi Lasnamäe. Comunitatea rusofonă din Estonia suferă în mod disproporţionat de „subcultura criminală parţial păstrată din era sovietică”, din care făcea parte heroina; la începutul anilor 2000, aceasta a fost înlocuită de fentanilul mai puternic, iar acum se produce o schimbare similară cu nitazenele, a declarat pentru Postimees Rait Pikaro, şeful departamentului de combatere a drogurilor din Prefectura Nord.
Pikaro şi alţi oficiali estonieni din domeniul aplicării legii spun că cea mai mare parte a nitazenei ajunge în Estonia din Letonia, o altă ţară europeană grav afectată de noul drog (nitazena a ucis 101 letoni în 2023). Poliţia letonă arestează traficanţii, dar comerţul cu nitazena este atât de profitabil încât alţii le iau rapid locul. „Se fac mulţi bani în acest joc”, a declarat Kalvis Klints, din cadrul unităţii de combatere a crimei organizate a poliţiei letone, pentru Postimees.