Ucraina loveşte o fabrică rusească de rachete Iskander în adâncul regiunii Udmurtia

Rachetele de croazieră ucrainene Flamingo ar fi lovit fabrica de rachete balistice Iskander-M din oraşul Votkinsk, din Republica Udmurtia, Rusia, 21 februarie 2026 (Telegram - screenshot / supernova.plus)
Redacţia
21.02.2026
Rachetele de croazieră ucrainene Flamingo ar fi lovit fabrica de rachete balistice Iskander-M din oraşul Votkinsk, din Republica Udmurtia, Rusia, 21 februarie 2026 (Telegram - screenshot / supernova.plus)
Redacţia
21.02.2026

Un atac ucrainean nocturn a lovit o fabrică rusă de producţie de rachete din Udmurtia, aflată sub sancţiuni, transmite Kyiv Post citând relatări ale unor oficiali ruşi.

Canalele ruseşti de Telegram Astra, Baza şi altele au afirmat că atacul a vizat Uzina Votkinsk, care produce rachete Iskander-M, Topol-M şi Oreşnik.

Potrivit unei analize realizate de Astra, instalaţia a fost lovită în timpul unui atac de seară. Un videoclip publicat online a fost filmat la aproximativ 500 de metri de epicentrul incendiului, a precizat publicaţia. Locuitorii din zonă au susţinut în conversaţii că atelierele nr. 22 şi nr. 36 au fost afectate.

După miezul nopţii, pe 21 februarie (ora Kievului), guvernatorul Udmurtiei, Alexander Brechalov, a confirmat un atac „asupra uneia dintre instalaţiile” din Udmurtia.

„Una dintre instalaţiile din republică a fost atacată de drone ale regimului de la Kiev. Potrivit datelor operative, există pagube şi victime”, a declarat Brechalov.

Autoritatea rusă pentru aviaţie, Rosaviaţia, a raportat suspendări temporare la mai multe aeroporturi, inclusiv la Ijevsk, capitala regională.

Unele canale de Telegram au susţinut că uzina a fost lovită de rachete de croazieră Flamingo. Uzina Votkinsk se află sub sancţiuni impuse de Statele Unite, Regatul Unit, Uniunea Europeană, Elveţia, Australia, Japonia şi Ucraina.

Racheta de croazieră Flamingo cu rază lungă de acţiune (strategică), subsonică, a fost prezentată în august 2025, având o rază de acţiune declarată de peste 3.000 de kilometri; aceasta depăşeşte performanţele rachetei de croazieră americane Tomahawk.

Rachetele actuale sunt echipate cu focoase penetrante pentru buncăre care „[pot străpunge] beton gros” de până la 10 metri.

Ministerul rus al Apărării a susţinut că 77 de drone ucrainene au fost doborâte peste noapte deasupra teritoriului Rusiei şi al Peninsulei Crimeea anexate.

Potrivit ministerului, 24 de drone au fost interceptate deasupra regiunii ruse Krasnodar, 13 deasupra Crimeei, câte nouă deasupra regiunilor Kursk şi Rostov, opt deasupra regiunii Belgorod, cinci deasupra regiunii Samara, patru deasupra Mării Azov, trei deasupra regiunii Saratov şi câte una deasupra regiunilor Volgograd şi Voronej.

Declaraţia ministerului nu a menţionat Udmurtia, unde o fabrică de apărare fusese raportată anterior ca fiind atacată, potrivit canalului rusesc de Telegram Astra.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos