Turcia avertizează împotriva intervenţiei străine în Iran

Omer Celik, purtătorul de cuvânt al partidului de guvernământ AK din Turcia (X - screenshot)
Redacţia
13.01.2026
Omer Celik, purtătorul de cuvânt al partidului de guvernământ AK din Turcia (X - screenshot)
Redacţia
13.01.2026

Turcia a declarat luni că orice intervenţie străină în Iranul vecin ar duce la crize mai mari în ţară şi în regiune şi a cerut negocieri între Statele Unite şi Iran pentru a rezolva problemele existente.

Iranul se confruntă cu cele mai ample demonstraţii din 2022, iar preşedintele SUA, Donald Trump, a ameninţat că se va implica dacă se va folosi forţa împotriva protestatarilor.

Turcia, stat membru NATO, nu doreşte să vadă haos în Iran, în pofida „anumitor probleme din cadrul societăţii şi guvernului iranian”, a declarat Omer Celik, purtătorul de cuvânt al partidului de guvernământ AK din Turcia.

„Aşa cum a afirmat preşedintele iranian (Masoud) Pezeşkian, aceste probleme trebuie rezolvate prin dinamica internă a societăţii iraniene şi prin voinţa naţională a Iranului. Credem că intervenţia străină va duce la consecinţe şi mai grave şi că o intervenţie provocată în special de Israel va conduce la crize şi mai mari”, a spus Celik într-o conferinţă de presă după o reuniune a partidului de guvernământ, potrivit Reuters.

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat sâmbătă că Israelul monitorizează îndeaproape protestele din Iran, adăugând: „Cu toţii sperăm ca naţiunea persană să fie eliberată în curând de jugul tiraniei.”

Trump şi preşedintele turc Tayyip Erdogan au legături personale strânse.

Ministrul turc de Externe, Hakan Fidan, a declarat că protestele, care au evoluat de la nemulţumiri legate de dificultăţi economice severe la apeluri sfidătoare pentru căderea establishmentului clerical adânc înrădăcinat, transmit un mesaj foarte puternic Teheranului.

„Aceste demonstraţii, care pornesc din motive reale şi probleme structurale, sunt de asemenea manipulate din exterior de rivalii Iranului. Ceea ce încercăm să facem... este să sprijinim un acord cu Iranul care să fie benefic ambelor părţi, în primul rând americanilor, deoarece stabilitatea regiunii depinde de acest lucru”, a spus Fidan vineri pentru postul public de televiziune TRT.

Grupul pentru drepturile omului cu sediul în SUA, HRANA, a declarat că a verificat moartea a 544 de persoane şi arestarea a 10.681 de persoane de la începutul protestelor, pe 28 decembrie.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor