Timişoara, primul oraş din România cu radare fixe în sistemul e-Sigur. Vitezomanii vor primi amenzile acasă în plic

Timişoara devine primul oraş din România cu radare fixe integrate în sistemul e-Sigur, iar şoferii prinşi depăşind viteza vor primi amenzile prin poştă. Testele încep imediat, iar primele sancţiuni urmează să fie emise în câteva zile, vizând reducerea fenomenului de indisciplină în trafic, care include aproximativ 20.000 de treceri pe roşu lunar la semafoare.
„Avem un fenomen generalizat de indisciplină în trafic, în primul rând din cauza faptului că nu există măsuri punitive şi de control asupra indisciplinei în trafic”, e de părere viceprimarul oraşului Timişoara, Ruben Laţcău, conform Digi 24.ro.
Autorităţile au un sistem cu sute de camere de supraveghere şi radare care înregistrează abateri, dar până acum nu au putut trimite amenzi, pentru că nu erau compatibile cu sistemul MAI.
Recent, au fost cumpărate două radare noi compatibile cu sistemul informatic al Poliţiei Române şi care, în următoarele zile, intră în etapă de verificare metrologică. După această etapă, vor intra automat în sistemul MAI e-Sigur, iar şoferii care depăşesc viteza vor primi amenda acasă, în plic.
Primele amenzi ar trebui să înceapă să fie emise în curând. Din datele adunate până acum, în Timişoara, lunar sunt înregistrate 20 de mii de treceri pe roşu la semafor.