Tenis: Vântul puternic întrerupe meciul de dublu al lui Horia Tecău

25.04.2012

Meciul de dublu Horia Tecău(Robert Lindstedt - Florin Mergea)Andrei Dăescu, din primul tur al turneului de tenis BRD Năstase Ţiriac Trophy, a fost întrerupt miercuri după-amiază din cauza vântului puternic la scorul de 4-6, 3-1.

Arbitrii au fost nevoiţi să întrerupă meciul din cauza rafalelelor violente de vânt care au ridicat zgura în aer. Jucătorii şi spectatorii au părăsit apoi Arena centrală de la BNR. În primul set, care a ţinut 47 de minute, Mergea şi Dăescu, dublul nostru de Cupă Davis, prezenţi pe tabloul principal graţie unui wild-card, s-au impus fără drept de apel în faţa principalilor favoriţi ai competiţiei, Tecău şi Lindstedt, cu 6-4.

În setul 2, perechea româno-suedeză conducea cu 3-1 înainte de întreruperea partidei.