Tenis: Olanda - România 1-0, în Cupa Davis

(photos.com)
06.04.2012

Olanda conduce România cu scorul de 1-0, după ce Thomas Schoorel l-a învins cu 6-1, 6-3, 6-3 pe tenismanul român Petru Alexandru Luncanu, vineri, în primul meci de simplu din cadrul întâlnirii de Cupa Davis, din turul II al Grupei 1, zona Europa-Africa, care are loc în Sporthallen Zuid din Amsterdam.

Schoorel (123 ATP) a obţinut victoria după o oră şi 44 minute în care şi-a confirmat superioritatea lui Luncanu (443 ATP). Primul set nu a avut istoric, fiind adjudecat de batav cu 6-1. Luncanu a avut un reviriment în setul secund, când a reuşit un break la scorul de 3-0 pentru Schoorel, iar la 5-3 pentru acesta a irosit alte două mingi de break (15-40). Schoorel a revenit şi s-a impus în cele din urmă cu 6-3. Olandezul a câştigat şi setul trei tot cu 6-3, dar acesta a fost mult mai disputate decât precedentele.

Schoorel a reuşit 10 aşi în acest meci, faţă de numai doi ai lui Alex.

A doua partidă de simplu de vineri se va desfăşura între Robin Haase (53 ATP) şi Andrei Dăescu (680 ATP).

Sâmbătă 7 aprilie, de la ora 16,00, în partida de dublu se vor întâlni perechile Igor Sijsling(Jean-Julien Rojer şi Florin Mergea)Andrei Dăescu.

Duminică 8 aprilie, de la ora 14,00, au loc ultimele partide de simplu: Robin Haase - Petru Alexandru Luncanu şi Thomas Schoorel - Andrei Dăescu.

Câştigătoarea acestei întâlniri se califică la barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Davis.