Tenis. Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, calificaţi în sferturile de finală la Indian Wells

Perechea Tecău, Rojer continuă să fie în formă, lucru demonstrat de încă o victorie obţinută la Indian Wells.
Perechea formată din tenismenul român Horia Tecău şi  olandezul Jean-Julien Rojer.
Perechea formată din tenismenul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer. (Dubai Duty Free Tennis Championships/facebook)

În optimile de finală ale turneului ATP Masters 1000 “BNP Paribas Open”, Jean-Julien Rojer (Olanda, 20 ATP la dublu) / Horia Tecău (15) i-au învins pe britanicii Daniel Evans (212) / Andy Murray (347), cu scorul de 6-4, 6-3. Partida a durat o oră şi 5 minute.

În primul set, Horia şi Jean-Julien au condus cu 3-1, au fost egalaţi la 3, după care s-au impus cu un break în ultimul joc, la a 4-a minge de set. În manşa a doua, ei au reuşit un break în primul ghem.

Adversarii din sferturile de finală ale lui Rojer şi Tecău vor fi Jamie Murray (Marea Britanie, 7 ATP la dublu) / Bruno Soares (Brazilia, 8), capi de serie 4.

După calificarea în sfeturile de finală, Horia şi Jean-Julien vor primi câte 180 de puncte, iar Horia va progresa pe locul 14 în clasamentul individual ATP.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.