Sute de migranţi părăsesc sudul Mexicului pe jos într-o nouă caravană care se îndreaptă spre graniţa cu SUA

O caravană de câteva mii de imigranţi din Honduras şi Guatemala în drum spre SUA, 15 octombrie 2018 (John Moore/Getty Images)
Redacţia
22.07.2024

Sute de migranţi din aproximativ zece de ţări au plecat, duminică, pe jos de la graniţa de sud a Mexicului, în încercarea de a ajunge la graniţa SUA, informează AP News.

Unii dintre membrii grupului au declarat că speră să ajungă la graniţa SUA înainte de alegerile din noiembrie, deoarece se tem că, dacă Donald Trump va câştiga, îşi va duce la îndeplinire promisiunea de a închide graniţa pentru solicitanţii de azil.

„Riscăm ca permisele (de trecere a frontierei) să fie blocate”, a declarat Miguel Salazar, un migrant din El Salvador.

El se teme că o nouă administraţie Trump ar putea opri acordarea de programări migranţilor prin CBP One, o aplicaţie utilizată de solicitanţii de azil pentru a intra legal în SUA - prin obţinerea de programări la posturile de frontieră americane, unde aceştia îşi prezintă cazurile oficialilor.

Aplicaţia funcţionează numai după ce migranţii ajung în Mexico City sau în statele din nordul Mexicului.

„Toată lumea vrea să folosească această rută”, a declarat Salazar, în vârstă de 37 de ani.

Grupul a plecat duminică din oraşul Ciudad Hidalgo din sudul Mexicului, care se află lângă un râu ce marchează graniţa Mexicului cu Guatemala.

Unii au declarat că aşteptau în Ciudad Hidalgo de săptămâni întregi permisele de călătorie către oraşe mai la nord.

Context

În ultimii ani, migranţii care încearcă să treacă prin Mexic au organizat grupuri mari pentru a încerca să reducă riscul de a fi atacaţi de bande sau opriţi de autorităţile mexicane de imigrare în timpul călătoriei. Însă caravanele tind să se despartă în sudul Mexicului, deoarece oamenii obosesc să meargă sute de kilometri.

Recent, Mexicul a îngreunat, de asemenea, accesul migranţilor la graniţa cu SUA cu autobuze şi trenuri.

Permisele de călătorie sunt rareori acordate migranţilor care intră în ţară fără viză şi mii de migranţi au fost reţinuţi de ofiţerii de imigrări la punctele de control din centrul şi nordul Mexicului şi au fost duşi înapoi în oraşe din sudul ţării.

Oswaldo Reyna, un migrant cubanez în vârstă de 55 de ani, a trecut din Guatemala în Mexic în urmă cu 45 de zile şi a aşteptat în Ciudad Hidalgo să se alăture noii caravane anunţate pe reţelele sociale.

El a criticat comentariile recente ale lui Trump despre migranţi şi despre modul în care aceştia încearcă să „invadeze” Statele Unite.

„Nu suntem delincvenţi. Suntem oameni muncitori care şi-au părăsit ţara pentru a avansa în viaţă, deoarece în ţara noastră suferă de multe nevoi”, a spus el.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor