Statele Unite propun o îngheţare condiţionată pe 10 ani a îmbogăţirii uraniului dacă Iranul oferă "garanţii puternice"

Statele Unite au transmis o ofertă condiţionată de a reduce moratoriul asupra îmbogăţirii uraniului de către Iran de la 20 de ani la 10 ani, cu condiţia ca Teheranul să ofere „garanţii puternice” că nu va urmări obţinerea de arme nucleare, au declarat marţi pentru Anadolu două surse din guvernul pakistanez.
Propunerea condiţionată vine pe fondul unor eforturi diplomatice intense ale Islamabadului de a aranja o a doua rundă de discuţii de mare miză între Washington şi Teheran.
„Prioritatea Washingtonului rămâne suspendarea programului de îmbogăţire a uraniului al Iranului pentru cel puţin 20 de ani, în schimbul relaxării sancţiunilor şi al îngheţării activelor financiare ale Republicii Islamice”, a declarat o sursă guvernamentală pakistaneză de rang înalt, familiarizată cu diplomaţia pe canale neoficiale, sub condiţia anonimatului, scrie YeniŞafak.
Teheranul ar fi propus un moratoriu de cinci ani.
Garanţii şi transferul uraniului
Sursa a adăugat că Washingtonul a arătat o „disponibilitate condiţionată” de a reduce intervalul de timp de la 20 la 10 ani dacă Teheranul oferă garanţii puternice care să răspundă preocupărilor nucleare ale SUA, deşi nu au fost furnizate detalii privind tipul de garanţii necesare.
Iranul nu a reacţionat încă la propunere. Alte propuneri ale SUA includ transferul uraniului îmbogăţit al Iranului pentru 10 ani, „de preferinţă către SUA sau către o ţară terţă”, au spus sursele.
Iranul a respins public predarea uraniului său îmbogăţit către o altă naţiune.
Rusia propusese anterior să preia uraniul puternic îmbogăţit al Iranului, însă Washingtonul a respins oferta, a declarat săptămâna trecută purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, pentru India Today TV. Se estimează că Iranul deţine peste 400 de kilograme de uraniu îmbogăţit.
Monitorizare de către terţi
Iranul a acceptat propunerea Islamabadului privind monitorizarea de către terţi a programului său nuclear de către patru ţări, în colaborare cu Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), au spus sursele.
Teheranul şi-a transmis acordul şefului armatei pakistaneze, generalul Asim Munir, însă Washingtonul nu a manifestat „niciun interes” pentru această propunere. Nu au fost sugerate nume pentru echipa formată din patru naţiuni.
Altă sursă a declarat că, în ciuda „lipsei aparente de flexibilitate”, se aşteaptă ca ambele părţi să găsească un „compromis” pentru a depăşi impasul.
„Ambele părţi recunosc faptul că un război ar complica şi mai mult această problemă deja complexă. De aceea suntem foarte optimişti că vor ajunge la un compromis”, a adăugat sursa.