Sindicatele vor participa la întâlnirea cu reprezentanţii MECTS de săptămâna viitoare
Reprezentanţii Federaţiei "Spiru Haret", cei ai Sindicatelor Libere din Educaţie şi cei ai Federaţiei Educaţiei Naţionale au confirmat joi pentru AGERPRES că vor participa la discuţiile cu reprezentanţii MECTS de săptămâna viitoare.
"Nu am aflat încă ziua. O să mergem. Avem multe de discutat. Vor fi abordate mai multe probleme", a afirmat preşedintele Federaţiei "Spiru Haret", Gheorghe Isvoranu.
La rândul său, secretarul general al Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ Liviu Pop a spus că va participa la întâlnirea de săptămâna viitoare dacă se va primi o invitaţie oficială şi dacă va exista o ordine de zi.
El a spus că reprezentanţii FSLI vor merge pregătiţi pentru discuţiile privind clasa pregătitoare.
"Am aflat din media despre această invitaţie. Dacă ne invită vom merge cu plăcere. Nu am mai fost de un an invitaţi. Nu mai ştiu cum arată ministerul. Dacă este vorba despre clasa pregătitoare, vom discuta.", a afirmat la rândul său, preşedintele FEN, Constantin Ciosu.
În opinia sa, MECTS ar fi trebuit să realizeze metodologiile până la 15 noiembrie a.c..
Liderii sindicali din educaţie au fost invitaţi săptămâna viitoare la discuţii privind subiectul introducerii clasei pregătitoare.
"Începând de astăzi lansăm invitaţiile pentru liderii sindicali din învăţământul preuniversitar. Săptămâna viitoare va avea loc întâlnirea Ministerului Educaţiei cu aceştia pe tema clasa pregătitoare, implementarea clasei pregătitoare începând cu anul şcolar 2012 - 2013", a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, secretarul de stat pentru învăţământ preuniversitar Oana Badea.