România a învins Georgia în ultimul meci de pregătire înaintea CE 2016

Naţionala ţării noastre a dispus cu un scor de moral de prima reprezentativă a Georgiei înaintea deplasării la EURO 2016 (5-1)
(Echipa naţională de fotbal a României/facebook)

Selecţionata de fotbal a României a câştigat vineri seara în faţa echipei similare a Georgiei cu scorul de 5-1 (2-0), în ultimul meci de pregătire înaintea Campionatului European din Franţa. Meciul desfăşurat pe Arena Naţională din Bucureşti, a fost unul cu multe goluri, victoria înregistrată de 'tricolori' ridicându-le moralul înaintea confruntării cu naţionala Franţei din debutul EURO 2016 din 10 iunie.

Echipa antrenată de Anghel Iordănescu nu a avut probleme deosebite, primele două goluri venind chiar în primele trei minute de joc. Adrian Popa a deschis primul scorul în urma unei erori de apărare a lui Laşa Dvali (min.2), iar după încă un minut Aleksandr Amisulaşvili şi-a trimis mingea în propria poartă la centrarea lui Răzvan Raţ.

Pe durata primei reprize naţionala noastră a mai avut o ocazie de a înscrie în minutul 34 prin Andone care a nimerit doar plasa laterală. Georgienii s-au remarcat prin Kverkvelia (min.26) şi Qazaişvili (min.31) dar de fiecare dată Tătăruşanu s-a aflat la post.

Partea a doua a întâlnirii a venit cu un gol reuşit de fotbalistul cu numărul 10 pe tricou, Nicolae Stanciu. Au mai marcat până la finalul timpului regulamentar Gabriel Torje (min.80), Claudiu Keşeru (min.86). Şi Cosmin Moţi a reuşit să înscrie dar în propria poartă (min.67), în urma unei centrări venită din partea stângă a atacului georgian.

Au mai fost şi alte ocazii prin Hoban (min. 55), Stanciu (min.58), Chipciu (min.76 şi 93). Oaspeţii s-au evidenţiat prin Mcedlidze (min.61) - acesta nimerind poarta laterală a goalkeeper-ului nostru, prin Ţiskaridze (min.76), ultima mare ocazie de gol elevilor antrenaţi de Vladimir Weiss fiind irosită de Kvilitaia în ultimul minut al timpului regulamentar.

România va juca meciul de deschidere la EURO 2016 contra echipei ţării gazdă pe 10 iunie pe Stade de France (ora 22,00). Ea va întâlni în Grupa A echipele Elveţiei (15 iunie) şi Albaniei (19 iunie).

Au evoluat echipele

România: 12. Ciprian Tătăruşanu — 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoş Grigore, 4. Cosmin Moţi, 3. Răzvan Rât (căpitan) — 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliţă, 63), 8. Mihai Pintilii (17. Lucian Sânmărtean, 84) — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 70), 10. Nicolae Stanciu (9. Denis Alibec, 83), 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keşeru, 70) — 14. Florin Andone (7. Alex Chipciu, 63). Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Măţel, 6. Vlad Chiricheş, 15. Valerică Găman, 16. Steliano Filip.

Georgia: 12. Roin Kvashvadze — 3. Solomon Kverkvelia, 5. Aleksandr Amisulaşvili (căpitan), 21. Laşa Dvali (23. Levan Mcedlidze, 33) — 2. Ucea Lobjanidze, 7. Ghiorghi Aburjania (6. Nika Kvekveskiri, 64), 4. Guram Kaşia, 22. Ghiorghi Navalovski (16. Zurab Ţiskaridze, 63)—8. Valeri Qazaişvili, 10. Tornike Okriaşvili — 9. Vladimer Dvalişvili (11. Ghiorghi Kvilitaia, 77). Selecţioner: Vladimir Weiss.
Rezerve neutilizate: 1. Nukri Revişvili, 13. Ghiorghi Makaridze — 15. Otar Kakabadze, 18. Levan Kenia, 19. Aleksandr Kobahidze, 20. Jaba Jigauri, 17. Vahtang Ceanturişvili.

Arbitru: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia); arbitri asistenţi: Rui Licinio Barbosa Tavares, Paulo Alexandre Santos Soares (ambii din Portugalia); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România)

Cartonaş galben: Dvalişvili (50).