Piloţi veterani de F-16 din SUA şi Olanda au început să apere spaţiul aerian al Ucrainei de dronele şi rachetele ruseşti

În ultimele săptămâni, Ucraina a format o escadrilă de avioane F-16, care include pentru prima dată piloţi din Statele Unite şi Olanda, scrie publicaţia franceză Intelligence Online.
Potrivit publicaţiei, formarea unităţii a avut loc în strictă confidenţialitate pentru a asigura buna funcţionare a noilor avioane de luptă. Misiunea actuală a escadrilei este de a proteja spaţiul aerian deasupra regiunii Kiev, care este supusă în mod regulat unor atacuri aeriene masive din partea Rusiei.
Printre piloţii americani care sosesc în Ucraina se află veterani ai luptelor din Afganistan şi Orientul Mijlociu. Olanda a adus piloţi instruiţi la şcoli de aviaţie europene de elită, specializate în tehnici moderne de luptă aeriană tactică şi operaţiuni aeriene de înaltă tehnologie.
Potrivit Intelligence Online, piloţii străini au semnat contracte temporare cu Forţele Armate Ucrainene, care prevăd rotaţii de şase luni şi posibilitatea prelungirii. Aceştia nu deţin grade militare oficiale în armata ucraineană şi nu sunt incluşi în listele publice.
Ucraina foloseşte avioane de luptă F-16 donate de ţările occidentale pentru a intercepta rachetele de croazieră ruseşti Kalibr şi Kh-101, precum şi dronele Geran-5. Spre deosebire de piloţii ucraineni, piloţii occidentali sunt calificaţi în operarea echipamentelor de înaltă tehnologie, în special a modulului de ţintire şi recunoaştere Sniper.
Acest sistem permite detectarea şi urmărirea pe distanţe lungi a rachetelor şi dronelor în întuneric sau în condiţii de acoperire cu nori.
Încă din 2023, Forţele Aeriene Ucrainene au luat în considerare posibilitatea semnării de contracte cu specialişti militari străini, inclusiv piloţi şi tehnicieni.
În 2024, în timpul unei vizite la Kiev, senatorul republican american Lindsey Graham a menţionat că Ucraina ar putea angaja piloţi americani veterani pentru a pilota avioane F-16 în timp ce specialiştii ucraineni urmau cursuri de pregătire.
„Ucrainenii vor căuta în ţările NATO piloţi gata pregătiţi, care s-au pensionat, pentru a-i ajuta până când Ucraina îşi va forma propriii piloţi”, a spus Graham. Cu toate acestea, până în prezent nu a existat niciun anunţ oficial cu privire la piloţii străini.