Papahagi: Lasconi ia mai multe voturi de la Simion decât de la Nicuşor Dan. Trebuie încurajată să continue

Profesorul Adrian Papahagi a analizat situaţia în care se găsesc principalii candidaţi la prezidenţiale în ultimele zile înainte de scrutin - cheie care va decide finaliştii din cursa pentru cea mai înaltă funcţie în statul român.
Mai exact, Adrian Papahagi a ajuns la concluziile că:
1. Elena Lasconi ia mai multe voturi de la George Simion decât de la Nicuşor Dan, şi trebuie încurajată să continue. Ea e acum reprezentanta lui Kremlin Dementescu, ea e Turul-2-Înapoi, mai ales că Simion fuge de dezbateri. Agresivitatea ei, flirtul ei cu Simion, convinge electoratul USR (urbanul mare) că singura soluţie rezonabilă e Nicuşor.
2. Daniel Funeriu ia voturi (puţine) exclusiv de la Nicuşor. Dacă pe ultima sută de metri şi-ar trece peste orgoliu şi l-ar sprijini pe Nicuşor (aşa cum mi-am trecut eu peste orgoliu şi l-am sprijinit pe el într-o înfruntare din trecut), ar da dovadă de inteligenţă politică şi ar fi o piesă importantă în reconstrucţia dreptei europene după alegeri. El n-ar pierde nimic, s-a făcut remarcat, lumea îl apreciază, ştim toţi că e deştept şi bătăios; în schimb, ar contribui la victoria unuia din lumea lui, a unui om decent şi educat. În fine, treaba lui, se poate ridiculiza cu un scor de 1%, sau se poate reîncărca pentru noi lupte politice – e tot ce pot spune util, ca prieten (prietenii adevăraţi nu sunt cei care-ţi susţin alegerile greşite, ci cei care-ţi dau sfaturi bune, în folosul tău – şi pe Neamţu l-am implorat să nu intre în AUR).
3. Crin Antonescu e sleit, depăşit, expirat. Trei partide, care au 50% din parlament, se chinuie să-l aducă la 20%, ca să intre în turul 2. De aceea nu s-au afişat cu el mari lideri PNL ieri seară. Nimeni nu vrea să deconteze eşecul său tot mai probabil.
4. Simion se crede şmecher, pe cai mari, sigur că intră în turul 2, tot mai încrezător că ajunge să nenorocească ţara asta de la Cotroceni. Exact ca Adrian Năstase în 2004, Mircea Geoană în 2009 sau Victor Ponta în 2014. Nimic nu e jucat. Tocilarul îl poate bate pe golănaş. Asta fiindcă se va ridica împotriva lui Simion un val uriaş, când lumea va percepe că există un pericol real ca pionul lui Putin să conducă România.
5. Ponta crede că reţelele oculte de corupţie şi afaceri securiste ale lui Sebastian Ghiţă, sau prezenţa caraghiosului de Don Jr. la Bucureşti, sau o disidenţă pesedistă îl vor aduce în turul 2. Dar nu va fi aşa. Reţelele securiste sunt divizate: unele trag pentru Antonescu, altele pentru Simion. Trump e tot mai detestat, inclusiv în România: lumea înţelege că vrea răul Europei şi ţine cu Putin. Pesediştii îl detestă, fiindcă ştiu că nu se pot baza pe el, fiindcă e trădător. Alegătorii simpli au înţeles ce suveranist e Ponta: unul care preferă să înece români ca să-şi salveze prietenii sârbi.