Nataţie: Phelps s-a impus la 100 m fluture în Grand Prix-ul de la Indianapolis

Epoch Times România
30.03.2012

Michael Phelps, multiplu medaliat cu aur olimpic, a câştigat joi finala probei de 100 m fluture, în prima zi a Grand Prix-ului de nataţie de la Indianapolis, care serveşte drept pregătire în vederea selecţiilor americane pentru Jocurile Olimpice de la Londra.

Campion olimpic în această probă în 2004 (Atena) şi 2008 (Beijin), Phelps s-a impus în 52 sec 23/100, un timp departe de a-l satisface.

"Primii 50 m au fost lenţi, virajul slab şi finalul oribil, a detaliat înotătorul care a cucerit 16 medalii la JO. Vreau să reuşesc să înot sub 52 secunde, însă aceste trei elemente sunt esenţiale".

În schimb, el a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul 2 în finala probei de 100 m liber, în 48 sec 74/100, după compatriotul său Nathan Adrian (48.62), câştigătorul aurului olimpic la Beijing-2008 cu ştafeta 4x100 m liber, alături de Phelps.

Ryan Lochte, la rândul său, a fost incapabil să se califice în finalele de 100 m fluture şi 100 m liber, însă a reuşit totuşi cel mai bun timp din cariera sa la 100 m fluture în finala de consolare, cu 52 sec 32/100.