MotoGP: Australianul Casey Stoner a triumfat la MP al Spaniei

Australianul Casey Stoner (Honda), campionul mondial en titre, a câştigat duminică MP al Spaniei la clasa MotoGP. (JAVIER SORIANO / AFP / GettyImages)
30.04.2012

Australianul Casey Stoner (Honda), campionul mondial en titre, a câştigat duminică MP al Spaniei la clasa MotoGP, a doua cursă a sezonului din Campionatul mondial de motociclism viteză disputată pe circuitul de la Jerez.

Stoner, cronometrat cu timpul de 45min33sec897/1000, a fost urmat în clasament de spaniolii Jorge Lorenzo (Yamaha) la 947/1000 şi Dani Pedrosa (Honda) la 2sec063/1000. Italianul Valentino Rossi s-a clasat al 9-lea la 34sec852/1000 de învingător.

În clasamentul general, spaniolul Lorenzo se menţine lider cu 45 puncte, urmat de Stoner 41, Pedrosa 36, britanicul Cal Crutchlow 26, italianul Andrea Dovizioso 22 etc.

La clasa Moto2, victoria i-a revenit spaniolului Pol Espargaro (Kalex) cu 30min12sec879/1000, urmat în clasament de conaţionalul său Marc Marquez (Suter) - 30: 13.120 şi de elveţianul Thomas Luthi (Suter) - 30: 13.362. În ierarhia piloţilor, spaniolul Marquez conduce cu 45 puncte, urmat de Espargaro 41, Luthi 27, britanicul Scott Redding 23, italianul Andrea Iannone 22 etc.

Italianul Romano Fenati (FTR) a câştigat cursa de la clasa Moto3 cu timpul de 43 min50sec885/1000, urmat în clasament de compatriotul său Luis Salom (Italia) - 44: 27.024 şi de germanul Sandro Cortese (KTM) - 44: 27.780.

În clasament, Fenati conduce cu 45 puncte, urmat de spaniolul Maverick Vinales 35, italianul Luis Salom 33, germanul Sandro Cortesi 32 etc.