Marea Britanie nu va desfăşura trupe în Ucraina fără sprijinul SUA, afirmă un ministru

Soldaţi în Ucraina (Aris Messinis/AFP/Getty Images)
Redacţia
20.03.2025

Marea Britanie nu va desfăşura trupe de menţinere a păcii în Ucraina fără garanţii de securitate din partea Statelor Unite care să le susţină, a declarat joi un ministru al guvernului, scrie Politico.

Ministrul forţelor armate, Luke Pollard, a declarat pentru Times Radio că planul premierului Keir Starmer pentru o „coaliţie a celor dispuşi” să supravegheze orice acord de pace cu Rusia în Ucraina depinde de implicarea Statelor Unite - în ciuda insistenţelor lui Donald Trump că ţara să nu va fi implicată direct într-un astfel de plan.

Întrebat dacă guvernul este dispus să trimită trupe britanice în Ucraina dacă America se retrage, Pollard a spus: „Nu, prim-ministrul a fost foarte clar că, în reunirea naţiunilor europene şi a altor aliaţi din întreaga lume pentru a pregăti o forţă care va asigura pacea, va avea nevoie de un backstop american, de implicarea SUA.

„Aceasta este conversaţia pe care a avut-o cu preşedintele în Biroul Oval. Acesta este dialogul continuu pe care îl avem”.

Comentariile lui Pollard vin în contextul în care liderii militari europeni din aproximativ 30 de ţări se întâlnesc joi, la Londra, pentru a încerca să stabilească detaliile şi să planifice o „fază operaţională” pentru protejarea oricărei încetări a focului.

Este un plan puternic promovat de Starmer şi de preşedintele francez Emmanuel Macron, dar a ridicat întrebări cu privire la potenţiala natură deschisă a angajamentului Marii Britanii şi dacă propunerea este cu adevărat viabilă fără ca SUA să îşi joace rolul pe care îl are de mult timp de garant al securităţii europene.

„Suntem optimişti că, prin reunirea oamenilor, putem demonstra astăzi prietenilor noştri americani că Europa şi aliaţii noştri oferă ceea ce ei ... doresc să vadă, noi sporind sprijinul”, a declarat Pollard pentru Times Radio.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor