JO 2012 - Nataţie, 10 km în ape libere, feminin: Unguroaica Risztov, medaliată cu aur

Unguroaica Eva Risztov a câştigat medalia de aur în proba de 10 km în ape libere din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, 9 august 2012. (Ryan Pierse / Getty Images)
09.08.2012

Unguroaica Eva Risztov a câştigat medalia de aur în proba de 10 km în ape libere din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, disputată pe lacul Serpentine, joi în Hyde Park, fiind înregistrată cu timpul de 1h57min38sec2/10.

Medalia de argint a revenit americancei Haley Anderson, în 1h57min38sec6/10, iar cea de bronz a fost câştigată de italianca Martina Grimaldi, în 1h57min41sec8/10.

Risztov, care în trei săptămâni va împlini 27 ani, îi succede în palmares rusoaicei Larisa Ilcenko, între timp retrasă din activitatea competiţională.

Proba de 10 km în ape libere a fost inclusă în programul olimpic la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Risztov a participat pentru prima dată la acest maraton de nataţie la Jocurile Olimpice, până acum acum ea evoluând la încă două ediţii ale JO în probele de bazin, cucerind trei medalii olimpice (200 m fluture, 4.000 m liber şi 400 m mixt).

Una dintre favoritele la titlu, brazilianca Poliana Okimoto, a abandonat cu un tur şi jumătate înainte de finalul cursei din cauza hipotermiei.

Proba, desfăşurată în şase tururi de 1,7 km fiecare, s-a disputat într-un ritm foarte rapid, într-o apă de 20 grade Celsius.