JO 2012 - Înot: A 20-a medalie pentru Michael Phelps, campion olimpic la 200 m mixt

Celebrul înotător american, Michael Phelps. (Ezra Shaw / Getty Images)
03.08.2012

Celebrul înotător american Michael Phelps a cucerit cea de-a 20-a medalie olimpică din cariera sa (a 16-a de aur), impunându-se joi în finala probei de 200 m mixt din cadrul JO de Londra, cu timpul de 1min.54sec.27/100.

Phelps, în vârstă de 27 ani, cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, a devenit cu această ocazie primul înotător care a cucerit trei titluri olimpice consecutive în aceeaşi probă, după ce a reuşit să obţină aurul la 200 m mixt şi la Atena (2004) şi Beijing (2008).

În finala de joi, Phelps a reuşit să-i devanseze pe compatriotul său Ryan Lochte, clasat pe locul secund cu timpul de 1min.54sec.90/100, şi pe ungurul Laszlo Cseh, care a ocupat poziţia a treia, în 1min.56sec.22/100.