Iohannis, despre pensii şi alocaţii: Nu poţi să împarţi bani care nu există. E o majorare atât cât s-a putut acum

Klaus Iohannis - presidency.ro (Epoch Times România)
Ana Ion
19.08.2020
Klaus Iohannis - presidency.ro (Epoch Times România)
Ana Ion
19.08.2020

Preşedintele Klaus Iohannis a ţinut să sublinieze, miercuri, că, în pofida crizei financiare generate de pandemie şi a scepticismului economiştilor, Guvernul Orban a reuşit să mărească atât pensiile, cât şi alocaţiile.

Şeful statului a mai declarat că, pe de o parte nu este posibil să împarţi bani care nu există, pe de alta, că nu se poate ca cei mai vulnerabili să plătească nota de plată pentru recesiune.

"Nimeni nu şi-a dorit această epidemie, absolut nimeni nu şi-a dorit o criză economică, dar aceasta a venit. Aici suntem. Evident că toată lumea îşi doreşte să câştige mai bine, însă pentru a fi posibil trebuie să existe aceşti bani. Nu e posibil să împarţi bani care nu există. Eu am spus de la început că nu putem să avem o situaţie în care categoriile cele mai vulnerabile să plătească nota de plată pentru epidemie şi recesiune. Şi atunci, cu toate că marea majoritate a economiştilor a repetat că nu se pot mări pensiile şi alocaţiile, am cerut soluţii pentru a fi majorate, atât cât se poate, şi iată că au venit cu soluţii, majorare etapizată, iar majorarea punctului de pensie se realizează totuşi. Este o majorare atât cât s-a putut acum. Când economia îşi va reveni se vor căuta soluţii pentru majorări ulterioare", a menţionat preşedintele Iohannis, citat de B1 Tv.

Reamintim că în proiectul de rectificare bugetară se prevede că pensiile vor creşte cu 14%, nu cu 40% cât prevedea legea pensiilor a PSD. Efortul bugetar pentru această creştere este de 8,75 mld. lei în 2020, respectiv 0,8% din PIB. Dacă punctul de pensie ar fi crescut cu 40%, efortul bugetar ar fi fost circa 25 mld. lei în acest an, această sumă fiind total nesustenabilă, susţine PNL.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos