În ce formă va fi adoptată reforma adminstraţiei? Ministrul Dezvoltării vine cu amănunte

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a anunţat că, în zilele următoare, coaliţia de guvernare va decide în ce formă va fi adoptată reforma administraţiei, cel mai probabil împreună cu pachetul privind măsurile de relansare economică.
„Azi, mâine veţi afla varianta finală - dacă va fi prin ordonanţă de urgenţă sau asumarea răspunderii. Sunt 10 avize, 10 ministere avizatoare. Şanse ca în această săptămână să reuşim să le strângem pe toate cele 10 cred că sunt reduse, dar există decizia coaliţiei de promovare a celor două pachete împreună şi cât mai rapid posibil. (...) Decizia aparţine coaliţiei. Avem o variantă care a fost pusă în transparenţă decizională. Cu privire la acea variantă, putem să mai facem modificări, în cazul în care există elemente care ne conduc să facem aceste modificări. Nu pot să preconizez eu în acest moment dacă vor fi modificări sau nu. Oricum, ori prin proiect de rege, ori prin ordonanţă de urgenţă, principalele elemente le aveţi, cele care sunt în transparenţă - ele rămân în proiect”, a precizat ministrul Dezvoltării la Parlament, citat de Agerpres.
Solicitat să avanseze un calendar, ministrul Cseke Attila a spus că vor fi greu de obţinut avizele în cursul aceste săptămâni: „Eu am spus că este greu de obţinut într-o zi, două, 10 avize. Astfel încât eu văd posibil undeva la sfârşitul acestei săptămâni sau săptămâna viitoare să avem cele două pachete (reforma administraţiei şi măsurile de relansare economică - n.r.), amândouă, avizate de toate ministerele şi introduse în şedinţă de guvern”.
Potrivit acestuia, dacă există discuţii în interiorul coaliţiei nu este un lucru rău. „Sunt patru partide care au programe diferite, care au electorat oarecum diferit. Discuţiile din coaliţie nu sunt contraproductive şi, atât timp cât discuţiile în contradictoriu nu ies în public, ele sunt normale şi chiar pot să conducă la o eficienţă. (...) Nu cred că suntem într-o întrerupere de comunicare, în niciun caz. Şedinţa coaliţiei se va ţine când cei patru preşedinţi de partide decid acest lucru - ei conduc această coaliţie”, a arătat ministrul.
Întrebat dacă este de acord cu varianta propusă recent de preşedintele UDMR de a lăsa primarilor posibilitatea reducerii taxelor şi impozitelor, Cseke Attila a răspuns că propunerea nu este pe pachetul de administraţie, dar că o susţine: „Acea propunere este făcută pe propunerea de modificare a Codului fiscal. Şi evident că eu, ca ministru care fac parte din UDMR, am discutat de acest subiect şi susţinem această propunere. Decizia va aparţine coaliţiei. Nu avem nici aici deocamdată o decizie”.