Hotnews: Soţul purtătoarei de cuvânt din Primăria lui Piedone, contracte de milioane cu primăria şi cu instituţiile publice subordonate
![](https://image.epochtimes-romania.com/2022/10/158679_mtop.jpg)
Firma SBA Total Small Bussines Advanced, deţinută de Cătălin Ilie Samoilă, soţul purtătoarei de cuvânt de la Primăria Sectorului 5, a început să primească contracte de la Sectorul 5 după ce Cristian Popescu Piedone a câştigat alegerile, iar Alexandra Samoilă a devenit purtător de cuvânt, scrie hotnews.
Compania respectivă a vândut sistemele de digitalizare, alarme antiincendiu, monitoare, cartuşe pentru imprimantă, calculatoare şi studii de fezabilitate către primărie şi alte instituţiile din subordinea PS 5.
În perioada 2021-2024, două dintre companiile municipale ale Primăriei Sectorului 5 au atribuit 6 contracte în valoare de peste 13 milioane lei către firma SBA Total Small Bussines Advanced, conform datelor publice ale achiziţiilor din sistemul SEAP. Contractele au fost câştigate prin licitaţie sau prin procedură simplificată.
În aceeaşi perioadă, prin achiziţie directă, Sectorul 5 a dat companiei 49 de contracte firmei Total Small. Valoarea acestor contracte prin achiziţie directă a fost de 1,7 milioane lei.
În total, aproape 15 milioane lei. Firma SBA Total Small Bussines Advanced este din Brăneşti, iar acţionar unic este Cătălin Ilie Samoilă, fost fotbalist la Dinamo.
Soţia sa, Alexandra Samoilă (fostă Georgescu), este purtător de cuvânt la Primăria Sector 5, condusă de primarul Cristian Popescu Piedone.
Articolul integral poate fi citit aici.