HCM Baia Mare - IK Savehof 34-24, în Liga Campionilor

.
. (FRANCK FIFE / AFP / Getty Images)

HCM Baia Mare a învins formaţia suedeză IK Savehof cu scorul de 34-24 (18-12), duminică, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'', într-o partidă din Grupa a doua principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana a dominat jocul iar după un sfert de oră s-a desprins pe tabela de marcaj iar la pauză avea un avans de şase goluri, 18-12. HCM a menţinut ecartul şi în repriza secundă, iar în ultimele zece minute chiar şi l-a majorat, câştigând în cele din .urmă cu 34-24 Pentru formaţia băimăreană au marcat: Eliza Buceschi — 11 goluri, Alexandra Do Nascimento — 5, Valentina Ardean — 4, Ekaterina Davîdenko — 3, Elena Gjeorgjevska — 3, Camilla Herrem — 3, Timea Tătar — 2, Lois Abbingh 1, Ada Nechita 1, Luciana Marin 1.

Pentru Savehof au marcat Ida Oden — 8 goluri, Jenny Alm — 7, Julia Eriksson — 3, Edijana Dafe — 2, Elin Enhoring — 2, Elin Karlsson — 1, Sofia Tegstedt — 1.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 16 puncte, urmată de Györi Audi ETO KC, 12 p, HCM Baia Mare, 6 p, Viborg HK A/S, 5 p (7 j), Metz Handball, 4 p (7 j), IK Sävehof, 3 p (7 j). Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.
HCM va juca următorul meci în deplasare, cu Györi Audi ETO KC, pe 8 martie.