Handbal masculin: HCM Constanţa calificată în grupele Ligii Campionilor

(JAVIER SORIANO / AFP / GettyImages)
10.09.2012

Echipa masculină de handbal HCM Constanţa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Tatran Presov (Slovacia), cu scorul de 26-21 (16-10), duminică, în finala grupei a treia preliminare a competiţiei, ale cărei meciuri au fost găzduite pe Sala Sporturilor din Constanţa.

HCM, care trecuse sâmbătă de Loacker Südtirol Team (Italia), cu scorul de 33-22, va evolua în Grupa B a Ligii Campionilor, alături de echipe foarte puternice, THW Kiel (Germania), MKB Veszprém KC (Ungaria), BM Atletico Madrid (Spania), IK Sävehof (Suedia) şi Celje Pivovarna Lasko (Slovenia).

În meci pentru locul 3 în grupa a 3-a, Maccabi Srugo Rishon Lezion (Israel) a dispus cu 33-30 de Loacker Südtirol Team.

Meciul cu Tatran a fost echilibrat timp de zece minute (4-4), dar apoi campioana României a marcat de cinci ori la rând şi s-a desprins pe tabela de marcaj, 9-4 (14). Echipa constănţeană a avut posibilitatea să îşi mărească avansul, dar a ratat două aruncări de la 7 metri (Csepreghi şi Toma), nu a fructificat câteva zeci de secunde de dublă superioritate în prima repriză, dar a avut şi o doză considerabilă de şansă, după mai multe bare ale oaspeţilor. După ce Şimicu s-a accidentat şi nu a evoluat decât zece minute, HCM l-a pierdut şi pe "veteranul" Adzic, care a primit cartonaş roşu în min. 28, pentru o intrare brutală cu cotul la Pekar. HCM a avut şase goluri în plus la pauză, 16-10, un mare merit la această diferenţă având-o portarul Mihai Popescu.

În partea secundă, HCM a condus cu 7 goluri, 17-10 (31), Tatran a redus diferenţa la patru goluri, 17-13 (37), după care constănţenii au ajuns din nou la 7 goluri, 21-14 (46), iar apoi chiar la 8 (24-16, min. 52). Pe final, HCM s-a relaxat şi diferenţa de pe tabelă s-a redus, scorul final fiind de 26-21. Peter Tumidalsky a primit şi el cartonaş roşu în min. 35, după o intervenţie dură la Cutura.

În urma acestui succes, pe deplin meritat, HCM va evolua pentru a şaptea oară în grupele Ligii Campionilor.

HCM: Mihai Popescu, Ionuţ Rudi Stănescu - Marius Sadoveac (1 gol), Milutin Dragicevic, Javier Humet Gaminde (4), Alberto Val Sancho, Alexandru Şimicu (1), Marius Stavrositu, Laurenţiu Toma (7), Dalibor Cutura (3), Branislav Angelovski, Aleksandar Adzic, Alexandru Sabou (3), Alex Csepreghi (5), George Buricea (1), Bogdan Criciotoiu (1). Antrenor: Zvonko Sundovski.

Tatran: Svetislav Verkic, Jakub Krupa - Oliver Rabek (4), Tomas Mazar, Dominik Krok (1), Dainis Kristopans (4), Jan Sobol (1), Alexandr Radcenko (2), Tomas Cip, Vladimir Guzy (1), Peter Tumidalsky, Zarko Pejovic (1), Radovan Pekar (1), Radoslav Antl (3), Andrej Petro, Jakub Hrstka (3). Antrenor: Djordje Rasic.