Handbal feminin: Debut cu dreptul pentru Muntenegru la EURO 2014, victorie în faţa vicecampioanei mondiale Serbia

(JAVIER SORIANO / AFP / GettyImages)
Epoch Times România
09.12.2014

Selecţionata Muntenegrului, campioana europeană en titre la handbal feminin, a debutat cu dreptul la actuala ediţie a EURO 2014, graţie victoriei cu 22-19, reuşită luni seara, la Osijek, în faţa vicecampioanei mondiale Serbia.

Campioanele continentale, cu tripleta Suzana Lazovic — Katarina Bulatovic — Milena Knezevic în formă (cinci goluri fiecare), au început foarte bine meciul, au condus cu 5-1 (min. 13), dar la pauză diferenţa a fost de doar două goluri, 10-8.

Serbia, cu Andrea Lekic la pupitru (6 goluri), a reuşit egalarea în repriza a doua, 12-12 (39). Muntenegru a rupt din nou echilibrul în ultima parte, desprinzându-se la 20-15 (51), iar în cele din urmă a învins cu 22-19.

Germania, deşi a condus Olanda la patru goluri, a fost nevoită să se recunoască învinsă cu 29-26.