Haltere: Gabriel Sâncrăian, trei medalii de bronz la Europenele din Turcia

(Elisenda Roig / Bongarts / Getty Images)
14.04.2012

Sportivul român Gabriel Sâncrăian a câştigat vineri trei medalii de bronz, în limitele categoriei 85 kg, la Campionatele Europene de haltere din localitatea Antalya (Turcia).

Sâncrăian a luat bronzul la smuls cu 164 kg (a ratat la 166), fiind devansat în clasament de turcul Fatih Baydar, 166 kg, şi de georgianul Rauli Ţirekidze, 165 kg. La aruncat, Sâncrăian a reuşit 195 kg (două ratări la 198), terminând după germanul Tom Schwarzbach, 201 kg, şi Ţirekidze, 200 kg. La total, Ţirekidze a cucerit aurul, cu 365 kg, iar Sâncrăian a pierdut argintul în faţa lui Baydar pentru 240 de grame, ambii ridicând 359 kg.

România este reprezentată de un lot de 10 sportivi, 5 băieţi şi 5 fete, la ediţia 2012 a Campionatelor Europene de haltere, găzduită de Antalya (Turcia) între 9 şi 15 aprilie, obiectivul fiind cucerirea a 2 medalii. Florin Ionuţ Croitoru a câştigat marţi medalia de argint la stilul smuls, în limitele categoriei 62 kg, cu performanţa de 131 kg. Răzvan Martin a cucerit joi o medalie de aur, la stilul smuls (159 kg), şi două de argint, la aruncat (188 kg) şi total (347 kg), în limitele categoriei 77 kg. Vineri, Roxana Cocoş a cucerit vineri trei medalii la Campionatele Europene de haltere de la Antalya (Turcia), în limitele categoriei 69 kg, argint la aruncat (142 kg) şi total (252 kg) şi bronz la stilul smuls (110 kg).