Gimnastică artistică: Ponor şi Bulimar, calificate în finale la concursul de la Gent

Gimnasta română Cătălina Ponor. (arhivă) (ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images)
10.06.2012

La concursul internaţional de gimnastică artistică de la Gent (Belgia), etapă din cadrul circuitului FIG Challenger Cup, din cinci sportivi români, 2 fete şi 3 băieţi, doar Cătălina Ponor a reuşit să se califice în finala de la bârnă, iar Diana Bulimar în finalele de la bârnă şi sol.

În calificări, Ponor a obţinut cea mai mare notă la bârnă, 15,200, urmată de Diana Bulimar, 14,800 p. La sol, Bulimar a fost cea mai bună, cu 14,300, urmată în clasament de brazilianca Daniele Hypolito, la mare distanţă, 13,750.

În calificările masculine, Adrian Bucur s-a clasat pe locul 15 la sol, cu 14,125 p, Alexandru Andrei Ursache a fost al 24-lea la acelaşi aparat, cu 13,375. La cal cu mânere, Ursache a terminat pe 16 (13,750), iar Adrian Bucur pe 18 (13,675). La inele, Adrian Bucur s-a clasat pe poziţia a 22-a, cu 13,350 p, iar Andrei Muntean a fost pe 24, cu 13,250. Dacă la sărituri nu am avut niciun reprezentant, Andrei Ursache a încheiat la paralele pe locul 23, cu 14,125 p, iar Andrei Muntean a fost pe 33, cu 13,300. Nici la bară fixă, băieţii nu au reuşit clasări mai bune: Adrian Bucur - locul 28 (12,925), Andrei Muntean - 38 (12,275).