Gimnastică artistică: Larisa Iordache şi Marius Berbecar, la Memorialul Gander şi Cupa Elveţiei

Larisa Andrea Iordache.
Larisa Andrea Iordache. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)

Gimnaştii români Larisa Iordache, vicecampioană mondială anul acesta la individual compus şi sol, la Nanning (China), şi Marius Berbecar vor participa săptămâna aceasta la două competiţii internaţionale de tradiţie, Memorialul Arthur Gander şi Cupa Elveţiei.

Memorialul ''Arthur Gander'' va avea loc miercuri 29 octombrie, la Chiasso (Elveţia), aceasta fiind a 31-a ediţie a competiţiei.

Între concurenţi se numără şi alţi medaliaţi la Mondialele de gimnastică artistică din acest an, rusoaica Daria Spiridonova (bronz la individual compus şi la paralele), japonezul Kenzo Shirai (argint la individual compus şi la sol) sau ucraineanul Oleg Vernaiev (aur la paralele), însă nu vor lipsi alte nume importante ale gimnasticii mondiale, elveţianca Giulia Steingruber, rusul Nikita Ignatiev, elveţianul Claudio Capelli etc.

La masculin, gimnaştii vor evolua la patru din cele şase aparate, iar după primele trei se califică în finală doar cei mai buni şase sportivi, nota primită urmând să fie adăugată la punctajul obţinut anterior. Sistemul este similar la feminin, unde sportivele vor evolua la trei din cele patru aparate, iar cele mai bune şase după primele două aparate se vor califica în finală.

Vor participa opt echipe: Brazilia (Daniele Matiaş Hypolito, Mariano Arhur Nory Oyakava), Franţa (Youna Dufournet, Axel Augis), Germania (Elisabeth Seitz, Fabian Hambuchen), Japonia (Mai Murakami, Kenzo Shirai), Italia (Carlotta Ferlito, Ludovico Edalli), România (Larisa Andreea Iordache, Marius Daniel Berbecar), Rusia (Daria Spiridonova, Nikita Ignatiev), Ucraina (Angelina Kisla, Oleg Verniaiev) şi Elveţia (Giulia Steingruber, llaria Kaeslin, Caterina Barloggio, Claudio Capelli).

La ediţia de anul trecut, Larisa Iordache a câştigat concursul feminin, la Morges (Elveţia), în timp ce la masculin Andrei Vasile Muntean a ocupat locul al doilea.

Sportivii români au obţinut numeroase succese la acest turneu, câştigat de-a lungul timpului de Simona Pauca (1984), Ecaterina Szabo (1985), Eugenia Golea (1987), Gabriela Potorac (1988), Lavinia Miloşovici (1995), Marius Urzică (1996), Simona Amânar (1987), Floarea Leonida (2002), Marian Drăgulescu (2003, 2006), Cătălina Ponor (2003, 2004), Sandra Izbaşa (2005, 2008), Flavius Koczi (2010), Ana Porgras (2011).

Swiss Cup este programată în data de 2 noiembrie, la Zurich, fiind o competiţie pe echipe mixte, formate dintr-o gimnastă şi un gimnast, cu preliminarii, semifinale şi runda finală, sportivii din fiecare formaţie evoluând unul după celălalt, totalul general fiind stabilit prin cumularea notelor fiecăruia.

Vor participa Elveţia 1 (Giulia Steingruber/Claudio Capelli), Elveţia 2 (Ilaria Kaeslin/Pascal Bucher), Brazilia (Daniele Matiaş Hypolito/Arthur Nory Oyakawa Mariano), Germania (Elisabeth Seitz/Fabian Hambüchen), Franţa (Youna Dufournet/Axel Augis), Italia (Vanessa Ferrari/Andrea Cingolani), Japonia (Mai Murakami/Kenzo Shirai), România (Larisa Andreea Iordache/Marius Daniel Berbecar), Rusia (Daria Spiridonova/Nikita Ignatiev) şi Ucraina (Angelina Kisla/Oleg Verniaiev).

Ediţia de anul trecut a revenit României, reprezentată de Larisa Iordache şi Andrei Muntean.

Prima ediţie a Cupei Elveţiei a avut loc în 1982, iar gimnaştii români au urcat de 10 ori pe prima treaptă a podiumului, în 1984 şi 2002 sportivele noastre făcând pereche cu străini: Larisa Iordache/Andrei Muntean (2013), Steliana Nistor/Flavius Koczi (2007), Cătălina Ponor/Marius Urzică (2004), Oana Ban/Marian Drăgulescu (2003), Monica Roşu/Philippe Rizzo (Australia, 2002), Silvia Stroescu/Marian Drăgulescu (2001), Gabriela Potorac/Marius Tobă (1988), Daniela Silivaş/Nicuşor Pascu (1987), Ecaterina Szabo/Marian Rizan (1986), Simona Pauca/Daniel Wunderlin (Elveţia, 1984).

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

alte articole din secțiunea Sport