Franţa - Serbia 2-0, în meci de pregătire

(Ian Walton/Getty Images)
01.06.2012

Reprezentativa Franţei, una dintre participantele la turneul final al Campionatului European de fotbal care va debuta săptămâna viitoare, a învins cu scorul de 2-0 (2-0) selecţionata Serbiei, într-o partidă de pregătire disputată joi seara, pe stadionul "Auguste Delaune" din Reims, în faţa a aproximativ 18.000 de spectatori.

Gazdele au marcat ambele goluri în prima repriză, într-un interval de doar cinci minute, prin Franck Ribery (min.10) şi Florent Malouda (min.15).

Franţa, care a dispus duminică de Islanda, cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0, într-un amical disputat la Valenciennes, urmează să mai joace încă o partidă de pregătire, pe 5 iunie la Le Mans, în compania Estoniei, viitoarea adversară a României în preliminariile CM 2014.

Naţionala "cocoşului galic" va debuta la EURO 2012 pe 11 iunie, în compania Angliei, meciul urmând să se dispute pe Donbas Arena din Doneţk, în cadrul Grupei D a competiţiei, din care mai fac parte Suedia şi Ucraina.

În partida de la Reims au evoluat următoarele formaţii:

Franţa: Lloris (cpt) - Reveillere, Koscielny, Mexes (Rami, min.72), Clichy - Cabaye (Martin, min.61), Mvila (A. Diarra, min.5), Malouda - Nasri, Benzema (Giroud, min.61), Ribery (Menez, min.61). Selecţioner: Laurent Blanc

Serbia: Brkic - Ivanovic, Maksimovic, Rajkovic - Ninkov, Fejsa (Radovanovic, min.60), Matic (Mijailovic, min.60), Mladenovic (Kolarov, min.60) - Tadic (Tomic, min.80), Jankovic (Lazovic, min.75) - Scepovic. Selecţioner: Sinisa Mihajlovic.