Fotbal: Şahtior Doneţk s-a calificat în sferturile Cupei Ucrainei

(Vladimir Rys/Bongarts/Getty Images)
Epoch Times România
01.11.2012

Echipa antrenată de românul Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ucrainei la fotbal, după ce a dispus miercuri cu scorul de 4-1, în deplasare, de formaţia Goverla Ujgorod.

Şahtior, fără fundaşul român Răzvan Raţ, s-a impus prin golurile marcate de Fernandinho (49), Teixeira (68), Luiz Adriano (73) şi Willian (75, penalty), golul de onoare al gazdelor fiind semnat de Lopez (55, penalty).

De remarcat că Şahtior a ratat un penalty în min. 64 (Mhitarian).

Mijlocaşul român Eric Bicfalvi a fost eliminat de la Volîn Luţk, care s-a impus cu 2-0 în deplasare cu Şahtior Sverdlovsk, prin golurile unor jucători care au evoluat în România, Danijel Subotic (4 - penalty) şi Sasa Stevic (63). Bicfalvi a văzut cartonaşul roşu în min. 73.

Albanezul Elis Bakaj, fost la Dinamo Bucureşti, a calificat-o pe Cernomoreţ Odesa în sferturi. Bakaj a marcat golul victoriei cu 2-1 pe terenul echipei de ligă inferioară FC UkrAhroKom Priutivka, în min. 67, după ce Politilo deschisese scorul pentru oaspeţi (14), iar Kalinovski (48) egalase.

Joi are loc tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală, celelalte echipe calificate fiind Arsenal Kiev, Tavria Simferopol, Dnepr Dnepropetrovsk, PFK Sevastopol şi Karpatî Lvov.