Fotbal: Olympique Marseille, calificată în sferturile Ligii Campionilor, după un eşec cu Inter

Inter Milano - Olympique Marseille, 2-1 (0-0), marţi seara, pe ""San Siro"" în optimile Ligii Campionilor la fotbal. (OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images)
14.03.2012

Inter Milano, fără fundaşul român Cristian Chivu, suspendat, a fost eliminată din optimile Ligii Campionilor la fotbal de formaţia franceză Olympique Marseille, chiar dacă s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, pe "San Siro", în manşa secundă a acestei faze.

Marseille s-a calificat în sferturile de finală graţie golului marcat în deplasare, după ce în tur fusese 1-0 pe Stade Velodrome.

Inter a deschis târziu scorul, prin Diego Milito (75), şi când se părea că meciul va ajunge în cele două reprize de prelungiri, brazilianul Brandao (90+2) a marcat golul calificării pentru OM, la doar câteva minute de la intrarea sa pe teren. Giampaolo Pazzini (90+6) a adus o victorie de palmares pentru "nerazzurri", din penalty, după ce portarul Steve Mandanda (Olympique Marseille) a fost eliminat (90+3).

OM, care are o evoluţie modestă în Ligue 1, nu a mai ajuns în optimile de finală ale principalei competiţii intercluburi din 1993, când a câştigat trofeul.

În faţa a circa 50.000 de spectatori au evoluat echipele:

Inter: Julio Cesar - Maicon, Walter Samuel, Lucio, Yuto Nagatomo - Javier Zanetti, Andrea Poli (Esteban Cambiasso, 74), Dejan Stankovic - Wesley Sneijder (Obi, 58) - Diego Milito, Diego Forlan (Giampaolo Pazzini, 58). Antrenor: Claudio Ranieri.

Olympique Marseille: Steve Mandanda - Cesar Azpilicueta, Nicolas N"Koulou, Souleymane Diawara, Jeremy Morel - Morgan Amalfitano, Stephane Mbia, Mathieu Valbuena (Benoit Cheyrou, 76), Alou Diarra, Andre Ayew (Bracigliano, 90+5) - Loic Remy (Brandao, 88). Antrenor: Didier Deschamps.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia).