Fotbal: Mario Gomez a marcat golul 100 al lui Bayern Munchen, în acest sezon

Mario Gomez. (Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)
25.03.2012

Atacantul Mario Gomez a înscris golul cu numărul 100 al lui Bayern Munchen, fiind luate în calcul toate competiţiile din acest sezon, cu ocazia victoriei din meciul cu Hanovra (2-1), sâmbătă, pe Allianz Arena, în cadrul celei de-a 27-a etape a Campionatului de fotbal al Germaniei.

După deschiderea scorului de către Toni Kroos (min. 36), Gomez a părăsit banca de rezerve, la începutul reprizei secunde, pentru a înscrie al doilea gol al lui Bayern, în minutul 68, al 66-lea pentru club în Bundesliga, la care se adaugă 21 de reuşite în Liga campionilor (3 în baraj) şi 13 în Cupa Germaniei. Echipa condusă de Jupp Heynckes are, deci, o medie apropiată de 2,4 goluri pe meci în acest sezon (42 de jocuri disputate).

Pe plan individual, "Super Mario", care totalizează 23 de goluri, este bine plasat pentru a-şi păstra titlul de cel mai bun marcator din Bundesliga.