Fotbal: Gol decisiv pentru Ryan Giggs în cel de-al 900-lea său meci pentru Manchester United

Galezul Ryan Giggs. (Michael Regan/Getty Images)
27.02.2012

Galezul Ryan Giggs a sărbătorit cel de-al 900-lea său meci în tricoul lui Manchester United înscriind golul care a adus victoria echipei sale pe terenul formaţiei Norwich City (2-1), duminică seara, în cadrul în cadrul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Angliei.

United a deschis scorul repede, printr-un alt veteran, Paul Scholes (min.7), dar gazdele egalat cu şapte minute înaintea finalului timpului regulamentar de joc prin Holt (min.84). Jocul se îndrepta către o remiză, însă Giggs a reuşit să a ducă toate cele trei puncte echipei sale, în prelungiri (min.90+2).

În urma acestui succes, Manchester United se menţine la două lungimi în spatele liderului Manchester City, care a trecut fără probleme, cu 3-0, de Blackburn Rovers, sâmbătă, într-un meci în care portarul român Costel Pantilimon a fost rezervă la formaţia lui Roberto Mancini. Golurile au fost marcate de Balotelli (min. 30), Agüero (min. 52) şi Dzeko (min. 81).

Alte rezultate:

Arsenal Londra - Tottenham Hotspur 5-2

Au marcat: Sagna (40), van Persie (43), Rosicky (51), Walcott (65, 68), respectiv Saha (4), Adebayor (34 penalty)

Stoke City - Swansea City 2-0

Au marcat: Upson (24), Crouch (39)

Meciuri disputate sâmbătă:

West Bromwich Albion - Sunderland 4-0

Au marcat: Odemwingie (3, 48), J. Morrison (41), Andrews (90+1)

Queens Park Rangers - Fulham 0-1

A marcat: Pogrebniak (7)

Chelsea Londra - Bolton Wanderers 3-0

Au marcat: David Luiz (48), Drogba (61), Lampard (79)

Wigan Athletic - Aston Villa 0-0

Newcastle United - Wolverhampton 2-2

Au marcat: P. Cissé (6), Gutierrez (18), respectiv Jarvis (50), Doyle (66)

Meciul FC Liverpool - Everton a fost amânat.

Clasament: 1.Manchester City - 63 puncte, 2.Manchester United - 61 pct, 3.Tottenham - 53 pct, 4.Arsenal - 46 pct, 5.Chelsea - 46 pct etc.