Fotbal: Finlanda - România 0-2, în preliminariilor EURO 2016

(FABRICE COFFRINI / AFP / GettyImages)
15.10.2014

Naţionala de fotbal a României a învins formaţia Finlandei cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe stadionul Olimpic din Helsinki, într-un meci din Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

România s-a impus prin ''dubla'' lui Bogdan Stancu (54, 83), ambele goluri din pasele lui Lucian Sânmărtean, şi a făcut un nou pas spre calificarea la turneul final din Franţa. Tricolorii, chiar dacă nu au făcut un joc nemaipomenit, au făcut uitată impresia din meciul cu Ungaria de la Bucureşti (1-1).

Finlanda a controlat debutul jocului, dar nu a reuşit să se apropie periculos de poarta lui Tătăruşanu. Hoban a avut prima oportunitate a meciului (12), însă a şutat pe lângă poartă. Două minute mai târziu, gazdele au singura lor ocazie, însă Tătăruşanu a respins şutul trimis la colţul scurt de Hetemaj.

Cu trecerea timpului, echipa nordică s-a mai stins, iar tricolorii au ieşit mai mult la joc, au recuperat mai mult, au pasat mai bine şi s-au apropiat în câteva rânduri de poarta gazdelor. Tănase a trimis un şut de la distanţă (34), fără probleme pentru Maenpaa, după care Pintilii (45) a trimis pe lângă, la fază cu potenţial bun.

Începutul reprizei secunde a fost cât se poate de bun pentru echipa României: gol marcat de Bogdan Stancu, printr-o lovitură de cap, din cornerul executat de Sânmărtean (54), iar finlandezii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Ring (56).

Tricolorii au controlat jocul şi au încercat să puncteze pe contre, însă fazele clare au lipsit, jucătorii români tratând unele situaţii cu prea multă lejeritate. Prima ocazie bună de gol s-a consumat în minutul 75, când Maenpaa a scos de sub transversală şutul lui Tănase.

Bogdan Stancu a închis conturile în minutul 83, cu o execuţie de excepţie, şut de la marginea careului la colţul lung, din pasa aceluiaşi Sânmărtean: 0-2. Rusescu a fost şi el aproape de gol (88), cu un voleu peste poartă.

Răzvan Rât, căpitanul naţionalei noastre, a bifat cu această ocazie selecţia cu numărul 100.

România va juca următorul meci acasă cu surprinzătorul lider al grupei, Irlanda de Nord, pe 14 noiembrie.

Finlanda — România 0-2 (0-0)
A marcat: Bogdan Stancu (54, 83).
Helsinki, Stadionul Olimpic: 20.000 spectatori
Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

Finlanda: 1. Niki Maenpaa — 22. Jarkko Hurme, 4. Joona Toivio, 3. Niklas Moisander (căpitan), 13. Kari Arkivuo — 19. Alexander Ring, 14. Tim Sparv, 8. Perparim Hetemaj (20. Joel Pohjanpalo, 64) — 21. Kasper Hamalainen (9. Eero Markkanen, 74), 10. Teemu Pukki (11. Riku Riski, 46), 7. Roman Eremenko. Selecţioner: Mixu Paatelainen.
Rezerve neutilizate: 12. Lukas Hradecky, 23. Jesse Joronen — 2. Sebastian Sorsa, 5. Veli Lămpi, 6. Juhani Ojala, 18. Jere Uronen, 15. Joni Kauko, 16. Teemu Tainio, 17. Sakari Mattila.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu — 4. Srgian Luchin, 6. Vlad Chiricheş, 21. Dragoş Grigore, 3. Răzvan Rât (căpitan) — 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban — 11. Gabriel Torje, 7. Alexandru Chipciu (17. Lucian Sânmărtean, 49), 10. Cristian Tănase ( 22. Gabriel Enache, 84) — 19. Bogdan Stancu (9. Raul Rusescu, 86). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Cosmin Moţi, 13. Claudiu Keşeru, 14. Iasmin Latovlevici, 15. Bogdan Mitrea, 16. Florin Gardoş, 18. Andrei Prepeliţă, 20. Alexandru Maxim.

Arbitru: Paolo Tagliavento; arbitri asistenţi: Lorenzo Manganelli, Mauro Tonolini; arbitru de rezervă: Giulio Dobosz; arbitri asistenţi adiţionali: Marco Guida, Gianpaolo Calvarese (toţi din Italia)
Delegat UEFA: Jacob Erel (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Oguz Sarvan (Turcia)
Cartonaşe galbene: Tănase (8), Stancu (44), Ring (52, 56), Grigore (80).
Cartonaş roşu: Ring (56).