Fotbal: FC Copenhaga a câştigat Cupa Danemarcei

Echipa FC Copenhaga a câştigat Cupa Danemarcei la fotbal, învingând în finală, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia AC Horsens, joi seara pe stadionul Parken din capitala daneză.
18.05.2012

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de mijlocaşul brazilianul Claudemir, în minutul 42.

FC Copenhaga îşi trece, astfel, în palmares pentru a 5-a oară acest trofeu, având şansa să realizeze "dubla" campionat-cupă dacă va reuşi să păstreze avansul de un punct faţă de ocupanta locului secund în clasament, FC Nordsjaelland, şi după ultimele două etape ale sezonului.

Pentru AC Horsens, grupare fondată în anul 1994, care ocupă locul 3 în actuala ediţie a campionatului danez, aceasta a prima prezenţă din istoria sa în finala Cupei naţionale.