Fotbal: Debrecen a câştigat Cupa Ungariei

Echipa Debrecen a câştigat Cupa Ungariei la fotbal, după ce marţi a dispus în finală de MTK Budapesta cu scorul de 8-7, în urma loviturilor de departajare, la finalul a 120 de minute scorul fiind egal, 3-3.
02.05.2012

Cele 6 goluri au fost încrise pe parcursul primelor 90 de minute. Pentru Debrecen au marcat Bouadla (5), Szakály (56, 89), în timp ce reuşitele li MTK au fost semnate de Könyves (45), Ladányi (62) şi Zsidai (87). MTK evoluează în prezent în divizia secundă.

Pentru Debrecen este a cincea Cupă a Ungariei din palmaresul clubului, în care mai figurează cinci titluri de campioană. Cu patru etape rămase de disputat din actualul campionat, Debrecen este lider, cu un avans de 5 puncte faţă de echipa de pe locul 2, Gyor.