Fotbal: Chelsea s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după prelungiri cu Napoli

Chelsea Londra - SSC Napoli 4-1 (1-0) în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. (Michael Regan/Getty Images)
15.03.2012

Chelsea Londra s-a calificat miercuri seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma unei victorii cu scorul de 4-1 (1-0) cu SSC Napoli, după prelungiri, pe "Stamford Bridge", în manşa secundă a optimilor de finală.

Pentru Napoli, victoria cu 3-1 din tur s-a dovedit a fi insuficientă, Chelsea marcând de patru ori, prin Didier Drogba (28), John Terry (47), Frank Lampard (75 - penalty) şi Branislav Ivanovic (105), în timp ce golul oaspeţilor a fost înscris de Gokhan Inler (55).

Chelsea a crezut în şansa ei şi a presat continuu, găsind în cele din urmă şi golul calificării. Chelsea este singura reprezentantă a Angliei în sferturile competiţiei.

Chelsea: Petr Cech - Branislav Ivanovic, David Luiz, John Terry (Bosingwa, 98), Ashley Cole- Ramires, Michael Essien, Frank Lampard - Daniel Sturridge (Fernando Torres, 63), Juan Mata (Florent Malouda, 95) - Didier Drogba. Antrenor: Roberto Di Matteo.

Napoli: Morgan De Sanctis - Hugo Campagnaro, Paolo Cannavaro, Salvatore Aronica (Eduardo Vargas, 110) - Christian Maggio (Dossena, 36), Walter Gargano, Gokhan Inler, Juan Zuniga - Marek Hamsik (Goran Pandev, 106), Edinson Cavani, Ezequiel Lavezzi. Antrenor: Walter Mazzarri.

Arbitru: Felix Brych (Germania).