Fotbal: Altercaţie Schweinsteiger - Materazzi

Fotbalisti (JOHN MACDOUGALL / AFP / Getty Images)
17.03.2011

Bastian Schweinsteiger, fotbalistul german al lui Bayern Munchen, a avut o altercaţie cu italianul Marco Materazzi, la meciul câştigat marţi de Inter Milano (3-2) în optimile de finală ale Ligii Campionilor, informează AFP.

Schweinsteiger a declarat că-l înţelege pe francezul Zinedine Zidane, care l-a lovit violent pe Materazzi în finala Cupei Mondiale 2006.

"Înţeleg ce-a putut să simtă Zidane. Materazzi a început să mă provoace chiar înainte de startul meciului, când eram pe culoar, iar după aceea nu s-a oprit. A procedat cu mine la fel cum a făcut cu Zidane", a explicat mijlocaşul, după meciul care a dus la eliminarea echipei sale. Materazzi nu a jucat niciun minut la Munchen.

După meci, când jucătorii lui Inter se bucurau pentru calificarea obţinută graţie unui gol marcat în minutul 88, Schweinsteiger s-a răstit la Materazzi. Ulterior, mijlocaşul s-a arătat ameninţător şi i-a obligat pe coechipierii săi şi pe membrii staff-ului oaspeţilor să intervină pentru a-l calma.

În finala CM 2006, Italia - Franţa (1-1 după prelungiri, 5-3 după loviturile de departajare), Zidane a răspuns insultelor lui Materazzi lovindu-l cu capul în piept, ceea ce i-a atras eliminarea.